Dnes je sobota 4. února 2023., Svátek má Jarmila
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Dienstbier chce uzákonit adopce dětí homosexuály. Poslance nenadchl

Dienstbier chce uzákonit adopce dětí homosexuály. Poslance nenadchl
Prague Pride | zdroj: Isifa.com

Nový ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) chce uzákonit možnost, aby homosexuální páry mohly adoptovat děti. Uvedl to server E15.cz s tím, že pro svůj záměr nemá Dienstbier dostatečnou podporu mezi poslanci. Ministr využil pro svůj záměr jako podklad koncepci, kterou prosazuje Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu zvaná Proud.

Podle Zdeňka Slobody z Proudu jde platformě především o ty děti, které v současné době především v lesbických, ale i gay párech vyrůstají a které mají oficiálně pouze jednoho biologického rodiče zapsaného v rodném listě.

„Obzvlášť je ta situace aktuální ve chvíli, kdy si muž či žena přivedou do registrovaného partnerství své vlastní dítě. A když žijí v registrovaném partnerství a vychovávají toto dítě a legitimní rodič potom zemře, tak to dítě pak jde do dětského domova. Přestože je zvyklé na toho partnera, musí jej opustit,“ upozorňuje gay aktivista Jiří Hromada.

Veřejnoprávní rozhlas si k této věci udělal průzkum, z něhož vyplývá, že ministrův návrh nemá ve sněmovně příliš velkou podporu. Dienstbier chce nicméně o správnosti myšlenky přesvědčovat jednotlivé poslance.

Zdroje: