Deset mrtvých po explozích v muničním skladu na Sibiři

- Aktuality autor: Alina Holušová

Minimálně deset lidí přišlo o život a 18 dalších se zranilo při havárii v muničním skladu v ruském Zabajkalském kraji na Sibiři. Počet obětí ještě může stoupat, čtyři z 11 hospitalizovaných jsou v kritickém stavu. Budovu v úterý zachvátil požár, který drancoval nedaleký les a rozšířil se pak do armádního areálu.  Část uskladněné munice explodovala. Oheň se podařilo uhasit až ve středu ráno. 

Ilustrační foto

Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že na místě exploze byl dnes nalezen nákladní automobil s deseti mrtvými. Mezi oběťmi jsou dva vojáci a osm civilních zaměstnanců. V úterý úřady hovořily o tom, že pravděpodobně zemřelo sedm lidí. Ve sdělovacích prostředcích se ale později objevily nepotvrzené informace o 16 mrtvých, což ministerstvo dnes popřelo.

Lesní požár v okolí vesnice Bolšaja Tura, která se nachází asi 5000 kilometrů východně od Moskvy, se kvůli silným poryvům větru rychle šířil a zasáhl i sklad s municí. Tam způsobil sérii nejméně 20 explozí. Kvůli tomu byl dočasně přerušen provoz i na blízké Transsibiřské magistrále, z okolních vesnic bylo evakuováno 2000 lidí, včetně 700 dětí.

Mluvčí ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov upřesnil, že bleskový postup plamenů z lesa odřízl osmi pracovníkům vojenského zařízení bezpečnou cestu ven ze zóny požáru. Velitel skladu se rozhodl, že je spolu s podřízeným vyvezou v nákladním automobilu, vozidlo se ale ocitlo v ohnisku náhlého výbuchu a během tří minut zcela shořelo.

Lesní požáry se od úterka pokouší zkrotit stovky hasičů, kterým pomáhají i čtyři letadla. Se vstupem do hořícího areálu skladů se však čekalo až na dnešek, kdy na místo dorazily ženijní brigády.

Podobná neštěstí nejsou v Rusku vzácností. Kupříkladu loni v červnu při požáru skladu u Samary vybuchovaly dva dny dělostřelecké náboje, škody se počítaly na desítky milionů a úřady musely evakuovat 6500 lidí. Jeden člověk zemřel, čtyři desítky lidí utrpěly zranění.

Předloni na podzim explodovaly čtyři tuny staré munice na nádraží vojenské střelnice u uralského Orenburgu. Zraněni byli čtyři lidé. V létě v Orenburské oblasti zachvátil požár muniční sklad a do likvidace ohně se zapojilo tisíc hasičů. Do nemocnice v Buzuluku byli s popáleninami převezeni tři lidé.

Tagy: Rusko výbuch požár ohen exploze munice Sibiř muniční sklad

Zdroje: ČTK