Debakl CSU a SPD v Bavorsku způsobil poprask, řeší se budoucnost Seehofera i Merkelové

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

V Německu se po dramatických změnách, které přinesly nedělní bavorské volby, naplno rozběhla debata o budoucnosti šéfa Křesťanskosociální unie (CSU) Horsta Seehofera, ale také berlínské vlády velké koalice CDU/CSU a sociálních demokratů (SPD), v jejímž čele stojí kancléřka Angela Merkelová.

Šéf CSU Horst Seehofer nejspíše brzy skončí ve vedení strany

Šéf CSU Horst Seehofer nejspíše brzy skončí ve vedení strany,zdroj: Profimedia.cz

Seehofer, jehož CSU získala 37,2 procenta hlasů a dosáhla tak nejhoršího výsledku za téměř 70 let, v pondělí sice při příchodu na jednání vedení strany prohlásil, že nechce debatovat o své politické budoucnosti, diskuze se už ale stejně dala do pohybu.

Bývalý ministr dopravy za CSU Peter Ramsauer rozhlasové stanici Deutschlandfunk řekl, že po hořkých volebních ztrátách musí přijít debata o vedení strany. 

V případě výměny v čele Křesťanskosociální unie by se podle něj novým předsedou měl stát bavorský premiér Markus Söder.

Právě Södera, který chce ještě tento týden zahájit koaliční vyjednávání se Svobodnými voliči (FW), dnes vedení CSU znovu nominovalo na ministerského předsedu největší spolkové země. Až bude zvolen a bude jasné, jak bude vypadat nový kabinet, sejde se bavorská strana k hlubší analýze volebního výsledku a k tomu, aby z něj vyvodila důsledky. Jednat se přitom podle Seehofera bude i o možných personálních dopadech.

Do diskuzí uvnitř CSU se navíc začínají zapojovat i politici sesterské Křesťanskodemokratické unie (CDU). Personální důsledky a také změnu ve vystupování CSU doporučil třeba ministerský předseda Šlesvicka-Holštýnska Daniel Günther. Chyby podle něj v uplynulém roce dělali jak Seehofer, tak Söder.

Silné dozvuky mají bavorské volby i v dalších stranách. V sociální demokracii, která v neděli s 9,7 procenta hlasů dosáhla nejhoršího výsledku od druhé světové války a špatně je na tom i v celoněmeckých preferencích, znovu sílí hlasy, že by měla opustit spolkovou koalici s CDU/CSU a odejít do opozice. I šéfka SPD Andrea Nahlesová v neděli poznamenala, že něco se musí změnit.

Pro okamžité ukončení spolupráce ale není. O osudu velké koalice se podle ní rozhodne v příštích měsících. O vlastní budoucnosti chtějí sociální demokraté jednat začátkem listopadu.

Vlivný předseda mladých sociálních demokratů Kevin Kühnert zase listu Rheinische Post řekl: "Buď zkusíme ještě jednou přivést koaliční partnery k rozumu, nebo půjdeme."

O tom, že tyto hlasy politici koaličních stran berou vážně, svědčí i slova místopředsedy CDU Thomase Strobla, podle něhož by v takovém případě nemusely nutně přijít předčasné volby, ale dalo by se vyjednávat o jiném vládním složení.

Generální tajemnice strany Annegret Krampová-Karrenbauerová se ale zatím takovouto možností vůbec zabývat nechce. Výsledek bavorských voleb označila za jasný varovný výstřel.

V CDU se zatím debatuje především o tom, jestli má dlouholetá šéfka strany Merkelová na prosincovém sjezdu znovu kandidovat na tento post. Merkelová, která se chce zaměřit na znovuzískání důvěry pro svou vládu, už dala najevo, že s tím počítá.

Od vlivných spolustraníků se jí zatím většinou dostává podpory, i když nikterak nadšené. Někteří poslanci už ale požadují, aby sjezd přinesl jasné změny. Svou nespokojenost se současným stavem dala většina z nich najevo už koncem září, když nečekaně navzdory vůli Merkelové zvolila šéfem poslanecké frakce Ralpha Brinkhause, a nikoli kandidáta předsedkyně CDU Volkera Kaudera.

Tagy: Německo zahraničí Bavorsko německá politika CDU/CSU

Zdroje: ČTK