Dánské předsednictví EU podpořilo ratifikaci dohody ACTA

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Dánské předsednictví Evropské unie se dnes vyslovilo pro ratifikaci mezinárodní dohody ACTA. Informovala o tom agentura DPA.

Proti kontroverzní dohodě zaměřené proti padělatelství a internetovému pirátství se v únoru konaly demonstrace v řadě evropských měst a hackeři kvůli dokumentu napadli různé oficiální servery. Mnoho zemí EU, včetně Česka, ratifikaci smlouvy pozastavilo.

Rada ministrů dala loni v prosinci mandát Evropské unii smlouvu za sedmadvacítku podepsat. Dohoda však může být v unii ratifikována až tehdy, kdy ji schválí všechny členské země a Evropský parlament.

"Doufám, že rada dostojí svým slovům i činy," uvedla dnes v Bruselu ministryně zahraničního obchodu a investic Pia Olsenová Dyhrová, která zastupuje dánské předsednictví. Vyjádřila naději, že členské státy na národní úrovni dohodu ratifikují.

Psali jsme: Evropská komise přezkoumá smlouvu ACTA

Smlouvu letos v lednu podepsalo 22 zemí EU, stranou zůstaly Estonsko, Slovensko, Nizozemsko, Kypr a Německo. Proti smlouvě se však zvedla silná vlna protestů a ratifikace byla v mnoha zemích, včetně Česka, pozastavena. Evropská komise se také obrátila na Soudní dvůr Evropské unie, aby posoudil, zda je ACTA v souladu s právem EU, například se svobodou vyjadřování či svobodou informací.

Kritici dohody tvrdí, že omezí svobodu na internetu. Bojí se také jejího negativního dopadu na výrobu levných variant léčiv.

Prvotními iniciátory dohody ACTA byly v roce 2006 Japonsko a USA, tedy celosvětově nejvýznamnější držitelé práv k duševnímu vlastnictví. Oba státy přiznávají, že ochrana těchto práv je sice upravena řadou mezinárodněprávních dokumentů. Globální rozsah porušování těchto práv se podle nich ale stává stále větší hrozbou pro rozvoj světové ekonomiky, a je proto nutné zavést zejména vyšší standardy v oblasti vynucování práv. 
V říjnu 2011 se pod smlouvu už podepsaly Austrálie, Kanada, Jižní Korea, Maroko, Singapur, Japonsko, USA a Nový Zéland. Problematická z dlouhodobého hlediska je ovšem neúčast především zemí, kde se intelektuální vlastnictví vykrádá nejvíce, včetně Číny a Indonésie.

Tagy: acta Dánsko ratifikace

Zdroje: ČTK