Další útoky ze série sabotáží! V Egyptě dvakrát vybuchl ropovod

- Aktuality autor: red

AKTUALIZOVÁNO. Dvě exploze dnes časně ráno otřásly egyptským plynovodem, kterým proudí dodávky zemního plynu do Izraele a Jordánska. Egyptské bezpečnostní zdroje výbuchy na severu Sinajského poloostrova podle agentury Reuters označily za pokus o sabotáž.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Informace o případných obětech na životech nebo zraněných zatím nejsou k dispozici. Podle egyptských médií jasné dosud není ani to, zda exploze plynovod nějak poškodily.

Šestý útok od svržení Mubaraka

První exploze se podle svědků a bezpečnostních zdrojů odehrála v oblasti asi 30 kilometrů západně do Aríše. Podle Reuters šlo o šestý výbuch na plynovodu od únorového svržení prezidenta Husního Mubaraka a sedmý od začátku roku. Západně od Aríše podle egyptských médií svědci poté pozorovali druhou, menší explozi. Podle této zprávy není jasné, jestli byl plynovod nějak poškozen. Web televize Al-Arabíja informoval, že v oblasti se začala rozmísťovat armáda.

Obyvatelé uvedli, že plameny z požáru, který nastal po výbuchu, byly údajně vidět až z Aríše.

Podle předběžných zpráv z vyšetřování nálože umístěné pod plynovodem neznámí pachatelé odpálili na dálku.

Exploze přichází jen dva týdny po obnovení dodávek zemního plynu, které Egypt přerušil právě kvůli sérii útoků na plynovod. Káhira byla v minulosti ostře kritizována kvůli tomu, že za Mubarakovy vlády plyn do Izraele a Jordánska údajně prodávala pod tržní cenou. Egypt minulý měsíc cenu plynu určeného do Jordánska zdvojnásobil.

Tagy: výbuch Egypt ropovod

Zdroje: ČTK