Čtvrtina ženichů a nevěst nemá svatbu poprvé, zažili už rozvody

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Zhruba čtvrtina nevěst a ženichů, kteří každoročně vstupují do manželství, nemíří k oltáři či na radnici poprvé. Za sebou už mají jeden i více rozvodů. Téměř polovina rozvedených řekne znovu své "ano" do čtyř let po rozpadu předchozího svazku. Vyplývá to z demografických ročenek, které zveřejnil Český statistický úřad. Dnes začíná kampaň Národní týden manželství, která má propagovat tradiční model soužití "s papírem".

Svatba (ilustrační fotografie)

Svatba (ilustrační fotografie),zdroj: ThinkStock

Svateb v Česku postupně ubývá. Předloni se jich odehrálo kolem 45.200. Nejvíc jich za posledních deset let bylo v roce 2007, a to zhruba 57.200. Lidé sňatek také odsouvají do pozdějšího věku. Přibývá také postupně dvojic, které spolu žijí stejně jako manželé, jen bez obřadu. Zatímco mnozí o oficiální potvrzení nestojí, někteří si bez něj život nedovedou představit.

Podle statistik nejsou úplnou výjimkou lidé, kteří uzavírají čtvrtý, pátý či další sňatek. Předloni bylo takových ženichů 213 a nevěst 193. V roce 2007, kdy bylo za posledních deset let svateb nejvíc, zamířilo na svůj minimálně čtvrtý obřad 290 mužů a 285 žen. V roce 2003 zamířilo minimálně počtvrté k oltáři či na radnici 252 nevěst. Dvě z nich to stihly ještě před pětadvacátými narozeninami. V roce 2010 se přinejmenším počtvrté vdávalo 233 žen, třem nejmladším z nich bylo mezi 25 a 29 lety.

Do nového svazku lidé vstupují nejvíc krátce po rozvodu. Do čtyř let po zániku manželství uzavřelo předloni další sňatek 44 procent žen a 47 procent mužů. Každá osmá rozvedená se znovu vdala do jednoho roku po zániku předešlého svazku, z rozvedených mužů to byl každý devátý. V roce 2006 to byl pak každý šestý muž, který se ani ne před rokem rozvedl.

Vedoucí Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy Centra sociálních služeb Praha Petr Šmolka označil lidi, kteří mají za sebou několik rozvodů, za "manželské nehodáře". Podle něj společnost nyní k manželství přistupuje podobně jako k rozbitým věcem. "Jakmile se porouchá nějaká maličkost, kterou bychom se dřív snažili opravit, tak věc stejně jako manželství raději odložíme," míní psycholog.

Podle bývalé ministryně spravedlnosti, advokátky Daniely Kovářové v Česku žije obrovské množství párů bez svatby, které vychovávají své potomky. "Tyto rodiny jsou funkční a splňují úplně vše, co splňovat mají, jen na ně statistiky a právo kašlou," řekla Kovářová. Míní, že by podporu měly dostat všechny funkční svazky a rodiny, nejen ty oficiální. Dodala, že při rozpadu soužití ale žádné další zákony a soudy nepomůžou, situaci musí vyřešit hlavně rozcházející se dvojice.

Tagy: svatba demografie

Zdroje: ČTK