ANO povede do Evropských voleb bývalý eurokomisař Telička

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Vedení ANO 2011 schválilo bývalého eurokomisaře Pavla Teličku jako lídra tohoto vládního hnutí pro volby do Evropského parlamentu. Kompletní kandidátku chce mít sestavenou do konce únor, oznámil mluvčí hnutí Jaromír Hasoň.

Pavel Telička

Pavel Telička,zdroj: Isifa.com

Hlavním tématem volebního programu ANO bude podle Teličky zásadní změna přístupu Česka k záležitostem EU. "Pozitivní změna v domácí politice bude následována také změnou naší pozice v Evropě. Česká republika v ní musí mít především vliv," uvedl v tiskové zprávě Telička. Jeho nominace do čela kandidátky nebyla překvapivá. Bývalý eurokomisař se zapojil už do kampaně ANO pro loňské předčasné sněmovní volby.

Mezi Teličkovy soupeře budou ve volbách patřit sociolog Jan Keller za ČSSD, někdejší ministr Pavel Svoboda za KDU-ČSL, bývalý premiér a nyní předseda národních socialistů Jiří Paroubek nebo advokátka Klára Samková, kterou si do čela své kandidátky postavilo hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.

Ostatní sněmovní strany své lídry ještě neurčily. V ODS se mluví o místopředsedovi strany Janu Zahradilovi, u komunistů získává nominace europoslanec Jaromír Kohlíček. TOP 09 svého lídra rovněž ještě neurčila. Spřízněné hnutí Starostové a nezávislí doporučilo senátora a novináře Jaromíra Štětinu, strana ale uvažuje podle médií o bývalém viceguvernérovi ČNB Luďku Niedermayerovi nebo exministrovi spravedlnosti Jiřím Pospíšilovi, který byl ještě nedávno místopředsedou ODS.

Telička má z těchto adeptů největší zkušenosti s působením v unijních sídlech. Pracoval ve Stálé misi České republiky při EU, byl státním tajemníkem pro evropské záležitosti a vedl tým vyjednávající přistoupení Česka do EU.

Tagy: Volby do europarlamentu 2014 hnutí Ano

Zdroje: ČTK