ČSÚ: Průmyslová výroba v ČR v září meziročně vzrostla o 7,1 pct

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Průmyslová výroba v ČR v září meziročně vzrostla o 7,1 procenta, po očištění od vlivu počtu pracovních dnů se zvýšila o 2,0 procenta. Ve srovnání se srpnem byla produkce průmyslových podniků po vyloučení sezonních vlivů nižší o 2,8 procenta. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 16 procent. Informoval o tom dnes v tiskové zprávě Český statistický úřad. 

Budova Českého statistického úřadu v Praze

Budova Českého statistického úřadu v Praze,zdroj: wikipedia

Růst výroby v září navázal na srpnové zvýšení produkce, v osmém měsíci letošního roku se produkce průmyslových podniků meziročně zvýšila o 1,6 procenta. V září k meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která posílila o 17,8 procenta. Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků vzrostla o 13,8 procenta. Září mělo ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o dva pracovní dny více. 

Průmyslová produkce naopak nejvíce klesla v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o čtyři procenta. V odvětví těžby a dobývání produkce poklesla o 8,3 procenta. 

Hodnota nových zakázek v září ve vybraných odvětvích meziročně vzrostla o 16 procent. Nové zakázky ze zahraničí se zvýšily o 18,9 procenta, zatímco domácí nové objednávky vzrostly o 10,7 procenta. K meziročnímu růstu nových zakázek celkem nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která vzrostla o 42,9 procenta. 

Za celé třetí čtvrtletí letošního roku se produkce průmyslových podniků zvýšila meziročně o 3,7 procenta. Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla o 1,1 procenta. Třetí kvartál měl ve srovnání se stejným čtvrtletím předchozího roku o tři pracovní dny více. 

Zdroje: ČTK