Chcete vyhladit buddhismus, obvinil dalajláma Čínu

- Aktuality autor: red

Tibetský duchovní vůdce dalajlama obvinil Čínu, že se snaží "úmyslně vyhladit buddhismus". Učinil tak v rámci svého tradičního projevu k výročí rozsáhlého protičínského povstání Tibeťanů v roce 1959.

Povstání  je ve středu připomínáno po celém světě. Čínské úřady obviňují dalajlamu ze separatismu. 

"Zadržují mnichy a jeptišky ve vězeňských podmínkách, upírají jim možnost v míru studovat a praktikovat víru," řekl dalajlama na adresu čínských úřadů. Zároveň však prohlásil, že s Pekingem nepřestane komunikovat, i když v tom spatřuje jen "malou naději". 

Dalajlama rovněž podpořil etnickou menšinu Ujgurů, která podle jeho slov trpí zvýšeným útlakem v čínské Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. "Rád bych jim vyjádřil svou solidaritu, pevně stojím na jejich straně," zdůraznil dalajlama. 

Loni vypukly v Urumči, metropoli Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, násilné střety mezi Ujgury a většinovými Číňany (Chany), při nichž zahynulo nejméně 200 lidí. Podle ujgurských aktivistů se ale tisíce lidí pohřešují.

Dalajlamovým slovům naslouchaly v severoindické Dharamsále, kam dalajlama uprchl po neúspěšném povstání roku 1959, asi tři tisíce Tibeťanů. V tibetské metropoli Lhase je podle tiskových agentur cítit zvýšené napětí. Úřady zpřísnily policejní kontroly, majitelé pro jistotu uzavřeli některé turistické hotely. 

Před dvěma lety vypukly v Tibetu během výročí událostí z 10. března roku 1959 krvavé nepokoje, které stály podle oficiálních údajů život 19 osob. Podle tibetského exilu, v jehož čele stojí dalajlama, si však střety s ozbrojenými složkami vyžádaly více než 200 obětí. Události tehdy poškodily obraz Číny před letními olympijskými hrami v Pekingu.

Tagy: Čína Projev dalajlama

Zdroje: ČTK