ČSSD: Nečas nemůže mlčet k výrokům Kalouska o kauze CASA

- Aktuality autor: Michal Polák

Premiér Petr Nečas (ODS) a ministři vnitra Jan Kubice a spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) by se podle opoziční ČSSD měli urychleně vyjádřit k nedávným výrokům ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), že v kauze vyšetřování nákupu letadel CASA policie útočí na demokratický systém.

Pokud bude Nečas mlčet, vystaví se podezření, že s Kalouskovými výroky sympatizuje a ani jemu není aktivita policie v případu po chuti, napsal dnes médiím předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Miroslav Kalousek v neděli v České televizi prohlásil, že obvinění bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové (TOP 09) kvůli nákupu letadel CASA pro vojenské letectvo je útokem policie na rozhodovací mechanismy státu a demokratický systém. Parkanovou, o jejímž vydání k trestnímu stíhání bude rozhodovat sněmovna, hájil už v minulém týdnu.

"ČSSD pokládá situaci, v níž významný člen vlády obviňuje policii z nezákonného jednání a nedemokratických aktivit, za velmi závažnou," zdůraznil Bohuslav Sobotka. Výroky ministra financí mohou být podle něj velkou částí veřejnosti vnímány jednak jako útok na nezávislou práci policie, jednak jako indicie toho, že policie nepracuje objektivně, a že může dokonce jednat účelově na čísi objednávku.

Dlouhodobá kritika ČSSD

Sobotka připomněl, že jeho strana dlouhodobě kritizovala pořízení letounů CASA za vlády premiéra Mirka Topolánka (ČSSD) a poukazovala na nestandardní procesy, které ho provázely. "Uvítali jsme proto aktivity policie, které směřují k jeho důkladnému prošetření a pokládáme za nepřijatelné, aby byla policie bez jasných důkazů veřejně osočována a možná i zastrašována kterýmkoliv členem Nečasovy vlády," podotkl.

Sobotka připomněl, že za zákonnost celého procesu odpovídá státní zastupitelství a to by mělo garantovat, že vyšetřování je nezávislé, v souladu se zákony a kompetentní. Pokud mají Parkanová či Kalousek jakékoliv důkazy o tom, že tomu tak není, mohou se obrátit jak na dozorujícího státního zástupce, tak na Generální inspekci ozbrojených sborů.

Sobotka uzavřel, že vzhledem k opakovaným snahám TOP 09 o politizaci kauzy je jediným rozumným východiskem ve sněmovně hlasovat pro vydání Parkanové ke stíhání, aby se někdejší ministryně obrany mohla obhájit před nezávislým soudem.

Tagy: casa

Zdroje: ČTK