ČSSD na Vysočině podporuje Sobotku: Odejít by měli ti, kteří lhali

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sociální demokraté na Vysočině dnes velkou většinou vyslovili podporu předsedovi strany Bohuslavu Sobotkovi. Krajská konference vyzvala k opuštění stranických funkcí Michala Haška, Zdeňka Škromacha, Jeronýma Tejce a Milana Chovance, protože lhali o svých povolebních jednáních. Na funkce v předsednictvu ČSSD by měli rezignovat ti, kteří v neděli podpořili výzvu k rezignaci Sobotky. S usnesením novináře seznámil nově zvolený předseda krajského výkonného výboru Petr Krčál, který je radním kraje. 

"Rebelové" ČSSD

"Rebelové" ČSSD,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Na krajské konferenci ve Větrném Jeníkově, kterou navštívil i předseda strany Sobotka, hlasovalo 125 delegátů. "Musím říci, že jsem v této pro nás těžké době potěšen, že se delegáti postavili tak, že prakticky jednomyslně přijali toto usnesení," řekl předseda Senátu Milan Štěch, který je senátorem na Pelhřimovsku. Štěch i Krčál patří mezi 13 členů předsednictva ČSSD, kteří na nedělním jednání nepodpořili výzvu k odchodu Sobotky z čela strany. Naopak pro bylo 20 členů předsednictva. 

Krčál uvedl, že zástupce za jednotlivé kraje do předsednictva volí krajské konference. "My jsme vyzvali krajské výkonné výbory, aby jednali i o těchto členech a aby oni vyvodili z toho svoji vlastní zodpovědnost," řekl. 

Sociální demokraté na Vysočině v dnešním usnesení požadují svolání mimořádného sjezdu ČSSD. Zástupce Vysočiny v ústředním výkonném výboru strany vyzvali, aby se na zasedání výboru 10. listopadu zasadili o veřejné hlasování ke složení povolebního vyjednávacího týmu. 

Škromach se vždy "ne úplně přesně" vyjádřil

Hašek, Škromach a Tejc ve čtvrtek po jednání grémia sociální demokracie uvedli, že v příštích dnech zváží svou politickou budoucnost. Hašek, který se veřejnosti omluvil za to, že o schůzce s hlavou státu opakovaně lhal, a Škromach, jenž litoval "některých ne úplně přesných informací" ze své strany, chtějí na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD 10. listopadu oznámit, jestli se vzdají funkcí. 

Jako první k takovému kroku částečně ve čtvrtek večer přistoupil Zimola, který rezignoval na členství v předsednictvu a výkonném výboru ČSSD. Plzeňského hejtmana a místopředsedu ČSSD Chovance ale dnes ve všech funkcích podpořil plzeňský krajský výkonný výbor strany. 

Krajská konference ČSSD na Vysočině se konala v řádném termínu, protože končilo dvouleté volební období krajského předsedy. Dosavadní předseda Zdeněk Chlád, který je radním kraje, už stranickou funkci neobhajoval. O místo krajského předsedy se dnes kromě Krčála ucházel náměstek hejtmana Libor Joukl. Krčál byl zvolen v prvním kole 63 hlasy ze 125; sedm hlasů neplatilo. 

Tagy: Vysočina krize v ČSSD

Zdroje: ČTK