ČSSD chce zveřejňovat žádostí o církevní restituce

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Sociální demokracie dnes předložila návrh zákona, podle kterého by se měly zveřejňovat všechny žádosti na vydání majetku v rámci církevních restitucí. Oznámil to šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc, podle něhož má již strana podporu Věcí veřejných a očekává ji také od komunistů a uskupení LIDEM.

Církevní restituce

Církevní restituce,zdroj: Isifa.com

Novela zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi má podle Tejce veřejnosti poskytnout aktuální informace o všech žádostech o navrácení movitého i nemovitého majetku. Na základě nich by pak občané prý mohli zkontrolovat, zda je žádost oprávněná a případně zabránit vydání majetku, na který se církevní restituce nevztahují. 

"Jsem přesvědčen, že řada historiků, ať už celostátně působících nebo místních, či řada patriotů ví a zná podrobně historii konkrétních objektů a může pomoci úřadům v tom, aby mohly dokonale posoudit onu situaci a nedošlo k porušení zákona a nedošlo k vydání věcí, které například byly zabaveny ještě před únorem 1948," uvedl Tejc. Podle něj by se informace měly objevovat na internetu úřadů do 15 dnů od podání žádosti. 

Zveřejňování žádostí dříve odmítla vládní ODS, nevadilo by naopak katolické církvi, která má v restitucích dostat velkou část majetku. 

Stát by měl církvím vyplatit 75 miliard

Církve mají podle současného zákona od státu dostat nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim stát vyplatí také celkem 59 miliard korun, navýšených o inflaci. Zároveň stát postupně přestane hradit platy duchovních. 

Největší opoziční strana proti restitucím podala i stížnost k Ústavnímu soudu. Ten obdržel celkem tři stížnosti a má poprvé ve věci veřejně jednat 29. května. Komunisté, kteří podali jednu ze stížností, dnes vyjádřili požadavek, aby vydávání majetku církvím nebylo zahájeno dříve, než ÚS rozhodne o všech námitkách proti zákonu. 

KSČM také chce, aby byl zveřejněn seznam veškerého majetku, o který chtějí církve žádat a který posloužil ke stanovení výše náhrad, uvedla strana v tiskovém prohlášení. Až se tak stane, mělo by být podle komunistů vypsáno celostátní referendum o restitucích.

Tagy: ČSSD církevní restituce

Zdroje: ČTK