Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 13°C Bouřky

ČSSD chce euro do roku 2015, musí snížit schodky

ČSSD chce euro do roku 2015, musí snížit schodky
zdroj: tisková zpráva

Cílem sociálních demokratů je snížit schodky veřejných rozpočtů České republiky tak, aby země mohla přijmout euro už v letech 2014 až 2015. ODS hned přispěchala s kritikou navrhovaných opatření.

Na brífinku během konference ´Hledání východisek ze současné hospodářské krize´ to řekl předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Dalšími cíly ekonomické politiky ČSSD bude podle Paroubka urychlení hospodářského růstu a boj proti nezaměstnanosti. Rozpočtovou stabilizaci vidí jako prioritu i místopředseda strany Bohuslav Sobotka. "Nejsme na pokraji bankrotu, nehrozí zhoršení ratingu ČR," dodal.

Sociální demokracie chce proti rozpočtovým schodkům bojovat vyšší daní pro bohaté a zvýšením daně z příjmů podniků. ČSSD chce zdanit roční výdělky nad 1,2 milionu korun sazbou 38 procent a zvýšit daně z příjmů podniků z 19 na 21 procent.

Vedle toho ČSSD počítá s růstem daně z převodu nemovitostí ze tří na pět procent a dědickou daní u majetku nad deset milionů korun. Znovu se zvažují majetková přiznání při nabytí rozsáhlejších nemovitostí. Omezení daňových úniků má podle místopředsedy ČSSD Milana Urbana zajistit dalších asi 20 miliard korun ročně.

 Ministr financí Eduard Janota řekl, že osobně preferuje zásah do nepřímých daní před jakýmikoli úpravami daní přímých. "Výsledky roku 2009 potvrdily, že právě v době cyklických krizí ty přímé daně byly nejvíce postiženy a byl tam největší výpadek příjmů. U daně z přidané hodnoty nepovažuji za reálné nic než určité sblížení sazeb. To by mohlo být akceptovatelné i pro politickou sféru," poznamenal. 

ČSSD navrhla rovněž zrušit snížení sociálního pojistného, čímž by se dalo uspořit šest až deset miliard Kč a zvýšit spotřební daň na tvrdý alkohol a tabák s rozpočtovým přínosem čtyři až šest miliard Kč.

Ke stlačení schodku veřejných financí pod tři procenta HDP k roku 2014 nebo o rok dříve, což otevírá cestu k přijetí eura, mají přispět také úspory ve státní správě.

Ty si sociální demokracie slibuje například od zavedení speciálního režimu pro přidělování státních zakázek při ceně nad půl miliardy korun, nových personálních auditů či rušení a slučování některých orgánů státní správy.

ODS: Opatření znamenají jen dluhy, dluhy, dluhy

Občanským demokratům se protikrizové návrhy, které přednesl předseda ČSSD Jiří Paroubek, nelíbí.

"Opatření Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotky jsou většinou jen prázdné proklamace, které nenabízí konkrétní řešení. Důsledkem bude zvyšování nezaměstnanosti, růst daní a krach řady firem," uvedl v tiskovém prohlášení zaslaném serveru ParlamentníListy.cz ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Podle Kocourka sociální demokraté hodlají "zvýšit daně z příjmů, spotřební daně a dokonce i sociální pojištění, které patří v Česku mezi nejvyšší na světě. Socialisté chtějí také zavádět daně úplně nové. To povede k prudkému zvýšení cen a masivnímu propouštění."

"Ekonomiku chtějí socialisté spasit dalšími regulacemi a posilováním role státu. ČSSD například navrhuje zregulovat systém hypoték. Právě toto opatření ale spustilo současnou krizi ve Spojených státech," tvrdí dále Kocourek.

Zajedno je s ním další občanský demokrat, stínový ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. "To, co oni navrhují jako řešení krize, je pouze masivní zvýšení daní. To není cestou, jak vyvést ČR z ekonomické krize."

Nečasovi se nezamlouvá ani Paroubkem proklamovaná podpora mladých. "Jsou to opatření, která jdou naopak proti mladým lidem. Znamenají totiž jen dluhy, dluhy, dluhy. To, co mladí lidé potřebují, jsou nižší daně."

                                                                                             TISCALI/ČTK/ www.parlamentnilisty.cz