ČSSD apeluje na Nečase: Vyjádřete podporu vládě

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Opoziční ČSSD vyzvala dnes premiéra Petra Nečase (ODS), aby požádal Sněmovnu kvůli "krizi ve vládní koalici" o vyslovení důvěry kabinetu. Pokud to ministerský předseda neudělá, sociální demokraté podnítí hlasování o nedůvěře. ČSSD zároveň nabízí ODS a TOP 09 a také KSČM jednání o rozpuštění Sněmovny a o nových volbách, řekl novinářům předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. 

Představitelé ČSSD čekají na výsledky

Představitelé ČSSD čekají na výsledky,zdroj: Mediafax

Komunisti volají po demisi kabinetu a rovněž po předčasných volbách, které by měly být podle jejich předsedy Vojtěcha Filipa "v nejkratším možném termínu". 

O hlasování ve Sněmovně by podle Sobotky mělo být jasno před 10. lednem; k tomu dni mají odejít z kabinetu ministři za stranu LIDEM kvůli odvolání její předsedkyně Karolíny Peake z čela ministerstva obrany. 

"Nedokážu si osobně představit, že by se premiér vyhnul hlasování v Poslanecké sněmovně. Pokud by měl tyto tendence, pak sociální demokracie má dostatek poslanců na to, aby po Novém roce mohla iniciovat hlasování o vyjádření nedůvěry vládě," řekl Sobotka. ČSSD by podle něho sháněla pro toto hlasování mezi poslanci co největší podporu. 

Filip nevěří LIDEM

Poslanci KSČM by pro nedůvěru hlasovali, stejně by se podle předsedy NS-LEV 21 Jiřího Paroubka vyjádřili i dva poslanci této strany. Filip ale soudí, že strana LIDEM "opět hraje falešnou hru a skončí zase v náručí ODS". 

Návrh na vyslovení nedůvěry vládě může podat nejméně 50 poslanců. Aby kabinet padl, musí pro nedůvěru hlasovat nejméně 101 z 200 poslanců. Při hlasování o důvěře vládě musí kabinet podpořit nadpoloviční většina přítomných poslanců, jinak ji vláda nezíská. Podle Sobotky se musí ukázat, jakou má vláda v dolní komoře podporu.

ČSSD ale podle něho dává přednost jednání o rozpuštění Sněmovny a o nových volbách, které by se mohly uskutečnit na jaře.

Tagy: výzva Vláda podpora

Zdroje: ČTK