ČSSD a ANO možná v sobotu budou rozdělovat ministerská křesla

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

ČSSD a ANO by mohly na sobotním setkání vyjednávacích týmů začít diskutovat o personálním obsazení vedení Sněmovny a vlády. Rozdělení ministerstev se zřejmě bude odvíjet od toho, kdo získá post šéfa Sněmovny, na který si zatím dělají nárok ČSSD i ANO. Spor bude pravděpodobně také o křeslo ministra financí, které by rovněž chtěli získat oba možní koaliční partneři. Obě strany tvrdí, že se personáliemi dosud nezabývaly a že musí nejdříve dořešit rozpory v oblasti daní. 

Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka

Andrej Babiš, Lubomír Zaorálek a Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist

Na předsedu Sněmovny by ANO nominovalo svoji místopředsedkyni Věru Jourovou, která by ale mohla být i kandidátkou na ministryni pro místní rozvoj. V případě ČSSD se mluví o místopředsedovi ČSSD Lubomíru Zaorálkovi a stínovém ministru obrany Janu Hamáčkovi, kteří ale oba zároveň projevují zájem o posty v exekutivě. 

Ve hře je varianta, že by ta strana, která nebude mít šéfa Sněmovny, mohla získat ministerstvo financí. Za ČSSD by správcem státní pokladny mohl být stínový ministr financí Jan Mládek. Kandidátem hnutí ANO je i nadále jeho předseda a miliardář Andrej Babiš, kterého by ale kvůli podezření ze spolupráce s bývalou Státní bezpečností nemusel jmenovat prezident Miloš Zeman. Babiš podezření odmítá a domáhá se u soudu očištění svého jména. ANO uvažuje také o nominaci nestraníka, kterým by mohl být někdo z ekonomických poradců hnutí. V posledních dnech se k otázkám daní a rozpočtu za ANO vyjadřoval často také poslanec Jan Volný. 

Jasný je zřejmě kandidát na ministra obrany, kterým by se mohl stát Jan Hamáček z ČSSD. V případě vnitra se mluvilo za ČSSD o Františkovi Bublanovi, který už tento post v minulosti zastával, či o Stanislavu Humlovi. Na ministerstvu spravedlnosti by za ČSSD mohl usednout senátor Jiří Dienstbier, za ANO pak poslankyně a právnička Helena Válková. Obě strany mají zřejmě kandidáta i do čela ministerstva zahraničních věcí, mluví se o Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) a Martinu Stropnickém (ANO). Stropnický bývá v médiích uváděn i jako možný adept na ministra kultury, sociální demokracie má do čela kultury svého stínového ministra Ivana Krejčího. 

O křeslo ministra průmyslu by se mohl pomyslně utkat Milan Urban (ČSSD) a Richard Brabec (ANO), o ministerstvo školství pak Marcel Chládek (ČSSD) a bývalý rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška (ANO). Jako o kandidátovi na ministra zdravotnictví se mluví o Svatoplukovi Němečkovi (ČSSD), ANO mělo v expertním týmu pro tuto oblast lékaře a poslance Rostislava Vyzulu. Adeptem na ministra dopravy by za ČSSD mohl být stínový ministr Milan Chovanec. 

Lidovci by mohli obsadit ministerstva práce a sociálních věcí, zemědělství a životního prostředí. V čele zemědělství by mohl usednout první místopředseda strany Marian Jurečka, v sociální věci by mohl mít na starosti místopředseda Jan Bartošek.

Tagy: Parlamentní volby 2013

Zdroje: ČTK