Dnes je úterý 19. října 2021., Svátek má Michaela
Počasí dnes 15°C Oblačno

Články autora

Monika Térová

Magazín

Velkorysý dar Marka Zuckerberga: Charita, nebo dobře promyšlená reklama?

Monika Térová 5. 1. 2016
Kdykoli někdo věnuje na dobročinnost nezvykle velké prostředky, vyvolá to nadšení, ale i podezřívavé reakce nebo vysloveně kritiku. Lidi v dobrosrdečných bohatých lidí příliš nevěří. Nejinak tomu je i v případě muže, který vydělal díky internetu závratné peníze. A najednou se rozhodl, že se většiny svého bohatství zřekne...
Magazín

Jak ušetřit na Vánoce? Buďte vděční a důsledně plánujte

Monika Térová 14. 12. 2015
Pokud každý rok bojujete s nekřesťanskými částkami za dárky, nakoupíte toho víc, než byste chtěli, a boj s předsevzetím neutrácet letos tolik pokaždé prohrajete, máme pro vás výbornou zprávu. Nebo přesněji - mají ji pro vás američtí vědci, kteří přišli na to, jak se ovládnout a nepropadnout předvánočním nákupním orgiím.
Magazín

Satelitní války na spadnutí

Monika Térová 8. 12. 2015
Napadlo vás někdy, nakolik zranitelní jsme v souvislosti s rostoucí závislostí na technologiích? V digitální éře začínají být pozemní války pomalu pasé. Abyste paralyzovali celou zemi, stačí sestřelit nebo ovládnout pár satelitů. Stojí svět na prahu satelitních válek? 
Magazín

Tělo jako obchodní artikl: Průvodce černým trhem i legálním dárcovstvím

Monika Térová 30. 11. 2015
Že je obchod s orgány nelegální? To samozřejmě ano, ale v řadě "divočejších" zemí to nebrání tomu, aby bujně kvetl. Třeba v Thajsku nebo Kambodži hravě seženete na černém trhu ledvinu. Nebo když naopak budete mít smůlu, můžete se stát obětí nelítostných gangů. Podobě to funguje i v Číně, Indii a Pákistánu. Finanční krize před několika lety dokonce zavála obchod s orgány i do zemí, jako je Španělsko, Srbsko nebo Řecko. Zato v Austrálii a Singapuru je finanční odměna pro dárce orgánů legální a v Íránu je dokonce legální obchod s orgány jako takový. 
Magazín

Prokletí a požehnání jménem Uber: Průvodce kontroverzní službou

Monika Térová 11. 11. 2015
O "taxi – netaxi" službě Uber je v posledních době hodně slyšet, a to jak v pozitivním, tak v negativním smyslu. Jak funguje a proč vzbuzuje po celém světě tolik vášní?
Magazín

Exkluzivní svět vědy nabourává 'otevřený přístup'. Máme se bát?

Monika Térová 4. 11. 2015
"Publikuj nebo zhyň! (Publish or perish!)" praví známá vědecká zásada, na kterou si po roce 1989 musejí stále více zvykat i čeští vědci. Jenže dostat se do prestižních vědeckých časopisů je tvrdý oříšek - trvá to příliš dlouho a výsledek není vůbec jistý. Žijeme ale v otevřené éře internetu a tak se stále více rozmáhá fenomén "open acces" publikací. Co to je a jaká úskalí to přináší jak vědcům, tak laické veřejnosti?
Magazín

Pohádka s vůní kávy. Jak se z chudého chlapce stal kavárenský magnát

Monika Térová 1. 11. 2015
Když přišel ředitel marketingu společnosti Starbucks Howard Schultz s myšlenkou, že by se v prodejnách kávy Starbucks měla káva i servírovat, jeho nadřízeným se ta myšlenka příliš nelíbila. Schultz musel firmu opustit a uskutečnit to mimo ni. Její zakladatelé mu přitom dokonce finančně vypomohli. Netrvalo dlouho a Schultzovu podnikání se začalo natolik dařit, že Starbucks koupil.