Dnes je úterý 26. ledna 2021., Svátek má Zora
Počasí dnes -3°C Občasné sněžení

Články autora

Jiří Hlavenka

Komentáře

ANO, my to prostě takhle děláme

Jiří Hlavenka 17. 3. 2015
Po víkendovém sjezdu hnutí ANO byla česká média zaplavena takovým množstvím komentářů, že se zdá, že není co dodat - zkusím jednak názorovou škálu shrnout a zkusit dodat něco nového.
Komentáře

Je Rusko ztracené?

Jiří Hlavenka 9. 2. 2015
Válka – jinak se to nazvat nedá – o východní Ukrajinu je intenzívnější než dříve a po "Je suis Charlie", po řeckých volbách a po české intenzivní debatě o dalších Zemanových tupostech (což je také příznačné pro rozměry našeho zájmu) se pozornost opět obrací tam, kam má.
Komentáře

Islám a jeho hlavní otázka

Jiří Hlavenka 23. 1. 2015
Jak se zapojit do současné intenzivní debaty o islámu a neopakovat již stokrát řečené? Nemožnost, ale kus vlastního pohledu na věc přidat mohu; alespoň vybídnu k diskusi, které, pokud je slušná a přemýšlivá, není nikdy dost.
Komentáře

Proč byla kupónová privatizace špatná

Jiří Hlavenka 28. 11. 2014
Podíváte-li se na polistopadovou cestu České republiky k demokracii, je možné konstatovat: "nic zvláštního se nestalo". Získali jsme možnost svobodně žít a volně podnikat a využili jsme ji podobně a dle očekávání jako země okolo nás: s chybami, ale vesměs kupředu. Je samozřejmé, že chvíle přechodu od totalitnímu systému k budování základu demokracie, až nepochopitelné okamžiky pokojného předávání moci patří k úžasným a vzrušujících chvílím českých dějin. Nelze na ně zapomenout a nikdy na ně nezapomenu. Ale nezaujatým pohledem šlo o celkem očekávanou a nepřekvapivou transformaci země, její společnosti a její ekonomiky.
Komentáře

Co je na smlouvě mezi Evropou a Amerikou špatného (a dobrého)

Jiří Hlavenka 6. 11. 2014
Připravovaná rozsáhlá smlouva mezi Spojenými státy americkými a Evropskou unií vyvolává hodně pozornosti – zaslouží si jí ale ještě více. Jedná se o největší jednorázovou změnu obchodních a dalších vztahů mezi těmito ekonomickými a politickými mocnostmi za mnoho desítek let, takže prosím hlavně neříkejme, že "nás se to asi moc netýká". (Z českých politických stran se k ní vyjadřují jen Piráti, pro ostatní je to zřejmě zcela nedůležitá věc).
Komentáře

Moc krátká cesta od pozornosti k hlasu

Jiří Hlavenka 14. 10. 2014
Volebních analýz a komentářů se vyrojilo hustě, zkusím tedy být stručnější než obvykle.
Komentáře

Volby '14 jsou bohužel už zase o Babišovi

Jiří Hlavenka 1. 10. 2014
A je zase před volbami. Jak se rozhodnout? Dám tři rady - nezavrhujte tradiční strany, uvědomte si, že hnutí ANO je místní chalifát a věnujte přízeň a pozornost černým koňům.
Komentáře

Ukrajina: Se sankcemi nebo bez nich?

Jiří Hlavenka 5. 9. 2014
I když to nejdůležitější se stále odehrává v hraničních ukrajinských regionech, kde se boje stále zostřují, zdá se, že Evropu zajímají více sankce a protisankce. Ačkoli, Evropu… hledáte-li na titulní straně BBC nebo německých online novin, sankce nenaleznete ani v první desítce ekonomických zpráv, natož pak u headlinů. V Česku, sledujeme-li zpravodajství téměř všech médií, jsou na prvním místě sankce. Mají být, nemají být? Přinesou něco, nepřinesou, neměli bychom raději nikoho nesankcionovat? Neměli bychom najít nějaký moudrý a vyváženě znějící důvod, proč schovat hlavu pod polštář?

Kurzy

Finance

Kurzovní lístek: Exchange s.r.o.

EUR 26,100 26,180
USD 21,470 21,590
Kurzovní kalkulačka

Více měn / Porovnání kurzů bank / Europlatby zdarma