Dnes je úterý 24. května 2022., Svátek má Jana
Počasí dnes 24°C Bouřky

Cizinci zastoupí české lékaře? Nesmysl, míní zainteresovaní

Cizinci zastoupí české lékaře? Nesmysl, míní zainteresovaní
zdroj: tisková zpráva

Jako málo pravděpodobné se ukazují úvahy, že české lékaře opouštějící nemocnice v rámci akce Děkujeme, odcházíme by mohli nahradit jejich kolegové ze zahraničí. Byly by s nimi problémy po odborné i jazykové stránce s výjimkou kompatibilních Slováků, kterých by ale bylo málo.

Za nereálné považuje Pavel Vepřek, ředitel odboru strategie a rozvoje VZP, že by mohli lékaři ze zahraničí nahradit v nemocnicích české kolegy, kteří podali výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme. „Pochybuji, že by se sem nahrnuly davy lékařů z východních zemí. Navíc by se nestihli zapojit, protože by museli projít důkladnou přípravou, a to není otázka pár měsíců," říká pro ParlamentníListy.cz expert VZP a dříve dětský kardiolog ve FN Motol v Praze. 

Dále čtěte:
Sledujeme téma Exodus lékařů
Studenti medicíny se ptají: A kdo nás bude učit na živých pacientech?

Poukazuje rovněž na to, že jedině s lékaři ze Slovenska, s nimiž máme na podobné bázi vzdělávání a také blízkou řeč, by nenastaly potíže. „Ale Slovensko určitě tolik lékařů nevygeneruje a s těmi z jiných zemí by byly problémy po jazykové i odborné stránce. Třeba Poláci, o nichž se také mluvilo, nedychtí po tom pracovat u nás. Častěji míří do Velké Británie, nejsme pro ně až tak atraktivní zemí, co se týče výdělku a podmínek," upozorňuje Vepřek.

Celý článek na ParlamentniListy.cz