Církve odmítly Sobotku: Na úpravu restitucí není místo

- Aktuality autor: Danica Klein

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka dnes nenašel shodu se zástupci církví na úpravě církevních restitucí. Obě strany se ale dohodly, že bude zřízena pracovní skupina, která by měla návrhy ČSSD posoudit. Sobotka to novinářům řekl po jednání se zástupci církví. ČSSD usiluje o snížení finančních náhrad, vyjmutí areálu Pražského hradu z restitucí a o omezení účelu, na které by měly být prostředky vyplacené církvím použity. 

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka,zdroj: isifa/MAFRA/Michal Šula

Církve a náboženské společnosti chtějí zmírnit finanční náhrady tím, že mohou přijmout část náhrad formou krátkodobých dluhopisů. "Tyto konkrétní otázky mají být dále precizovány kompetentními experty," stojí v prohlášení, které poskytlo tiskové oddělení pražského arcibiskupství. Sobotka před jednáním uvedl, že řešení s dluhopisy nepostačuje. 

Církev také uvedla, že nebude žádat o navrácení budov, které jsou nutné k chodu a bezpečnosti Pražského hradu. Odkazuje k dohodě mezi Kanceláří prezidenta republiky a Správou Pražského hradu o výměnách budov v areálu, které by oběma stranám poskytly vhodné prostory pro činnost. 

"Během dnešního jednání nedošlo k nějakému sblížení postojů sociální demokracie a církví, které se účastní na dohodě o narovnání s církvemi," řekl novinářům Sobotka

Do chystané expertní skupiny by měly nominovat své zástupce církve i ČSSD. "Skupina projedná všechny tři návrhy, se kterými dnes sociální demokracie přišla," konstatoval Sobotka s tím, že předpokládá, že jednání skupiny bude trvat několik týdnů. Poté by se znovu sešli stejní zástupci obou stran jako dnes. O tom, kdo ve skupině usedne za ČSSD, bude vedení stran jednat v pátek. 

ČSSD dává přednost dohodě

Na dotaz, zda by se po tu dobu mohlo odložit uzavření koaliční smlouvy s ANO a lidovci, kteří změnu restitucí odmítají, Sobotka řekl: "To jsou dvě věci, které spolu nemusí bezprostředně souviset." 

Sobotka naznačil, že pokud by se ČSSD s církvemi na úpravě restitucí neshodla, existují i jiné možnosti, jak některé aspekty restitucí změnit. Zdůraznil, že ČSSD ale bude dávat přednost dohodě. 

Sobotka už před jednáním se zástupci České biskupské konference, Federace židovských obcí a Ekumenické rady církví řekl, že částečné vyplacení finančních restitučních náhrad formou dluhopisů a snížení o inflační doložku by nepovažoval za dostačující. Jde mu o snížení vyjednané částky 59 miliard korun, které má stát vyplatit vedle navraceného majetku. 

Církve už daly najevo, že se řady svých nároků zřekly při přípravě restitučního zákona. Vyjednaná částka je součástí dohody a zákona. 

Tagy: ČSSD církevní restituce

Zdroje: ČTK