Rumunský ministr dopravy rezignoval. Urážel své krajany pracující v cizině

- Aktuality autor: pal

Rumunsko zažívá další skandál. Ministr dopravy Ioan Rus rezignoval na svou funkci kvůli svým výrokům na adresu Rumunů žijících a pracujících v zahraničí. Jde o další ránu pro vládu premiéra Victora Ponty, který sám je podezřelý ze střetu zájmů.  

Rumunský ministr dopravy Ioan Rus kritizoval Rumuny odcházející za prací na Západ a musel rezignovat

Rumunský ministr dopravy Ioan Rus kritizoval Rumuny odcházející za prací na Západ a musel rezignovat,zdroj: Profimedia.cz

V televizním rozhovoru Rus označil za problém, že otcové rodin odcházejí pracovat na Západ za 1500 eur měsíčně a doma nechávají své blízké. "Kvůli těmto penězům se jejich děti stávají darebáky a jejich manželky děvkami," řekl.

Jeho slova okamžitě vyvolala v zemi velkou bouři a vlnu výzev, aby odstoupil. Sdružení Rumunů žijících v zahraničí (FADERE) toto vyjádření označilo za "nezodpovědnou urážku" lidí, kteří v uplynulých sedmi letech poslali domů celkem 35 miliard eur (955 miliard korun).

Premiér Ponta na Facebooku napsal, že "lituje situace způsobené prohlášeními Ioana Rusa". Zároveň oznámil, že ministrovu demisi přijal.

Image předsedy vlády utrpěla minulý pátek další ránu poté, co prokuratura oznámila, že ho vyšetřuje kvůli podezření ze spáchání několika trestných činů. Patří k nim i možný střet zájmů, který se vztahuje na období po roce 2012, kdy už byl Ponta premiérem.

Tagy: zahraničí Rumunsko urážky rumunská politika

Zdroje: ČTK