Cílem našich náletů je upevnění Asadova režimu, řekl Putin

- Aktuality autor: roj

Počet ruských náletů na syrské oblasti pod kontrolou Islámského státu se budou stupňovat. Mají připravit půdu ofenzívě prezidenta Bašára Asada. Ruský prezident Vladimir Putin také otevřeně přiznal, že hlavním cílem ruské operace je upevnění Asadova režimu.

Cílem ruských náletů v Sýrii je upevnění režimu Bašára Asada

Cílem ruských náletů v Sýrii je upevnění režimu Bašára Asada,zdroj: Profimedia.cz

"Náš úkol spočívá v tom, abychom stabilizovali zákonnou moc a vytvořili podmínky pro hledání politického kompromisu," řekl Putin v televizním rozhovoru.

"To, co se odehrává na obloze a na zemi, nejsou žádné živelné kroky, ale plnění stanovených plánů," řekl o ruské letecké podpoře pro ofenzivu Asadových sil. Putin znovu ujistil, že nemá v úmyslu vyslat ruské vojáky do pozemních bojů.

Leteckou kampaň v Sýrii zahájily ruské letouny 30. září. Západ ruský zásah kritizoval, protože Moskva podle něj postupuje bez koordinace s mezinárodní koalicí vedenou Spojenými státy a také se více snaží zachránit Asadův režim, než bojovat s radikály z organizace Islámský stát (IS).

Ruské letouny Su-34, Su-24M a Su-25SM podle mluvčího ruského ministerstva obrany, generála Igora Konašenkova, podnikly 64 náletů a zasáhly 63 cílů. Zničily prý 53 opevněných pozic IS, včetně polního velitelství, čtyř výcvikových táborů a sedmi muničních skladů, a to i za pomoci přesně naváděných bomb.

Zřejmě v reakci na zvěsti v Íránu o údajném sestřelení jednoho ruského letounu generál ujistil, že po náletech se ruské letouny v pořádku vrátily na základnu.

Konašenkov podle serveru Newsru.com také "tradičně zopakoval", že "odposlechnutá radiová hlášení svědčí o rostoucí panice mezi bandami Islámského státu". Tuto větu totiž podle serveru opakuje každý den.

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí konflikt v Sýrii občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK