Rusové zapojili námořnictvo do bojů v Sýrii. Američané s nimi odmítli spolupracovat

VIDEO - Aktuality autor: art

Ruská operace v Sýrii už není pouze letecká, zapojilo se do ní také námořnictvo. Američané mezitím odmítli vojenskou spolupráci s Ruskem v Sýrii s tím, ruská taktika je podle nich "tragicky chybná". O pomoc s bojem proti Islámskému státu přitom Moskvu možná brzy požádá Irák. 

Záběr ze záznamu s útokem ruského námořnictva na cíle v Sýrii, který zveřejnilo ruské ministerstvo obrany

Záběr ze záznamu s útokem ruského námořnictva na cíle v Sýrii, který zveřejnilo ruské ministerstvo obrany,zdroj: YouTube

Ruské letectvo ve středu intenzivně bombardovalo cíle v syrských provinciích Hamá a Idlib. Do bojů Moskva poprvé zapojila také flotilu v Kaspickém moři. 

Po náletech následoval pozemní útok syrské armády a jejích spojenců na nejméně čtyři povstalecké bojové pozice.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu na středeční schůzce s prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že čtyři raketové lodě kaspické flotily ve středu ráno vypálily na 11 cílů v Sýrii 26 řízených střel.

"Podle kontrolních údajů byly všechny cíle zničeny a nebyl zasažen žádný civilní objekt. Potvrdila se vysoká účinnost střel dlouhého doletu při útoku na cíle vzdálené skoro 1500 kilometrů," řekl Šojgu. Putin práci ruské armády v Sýrii ocenil. "Je ještě brzy činit závěry, ale to, co už bylo vykonáno, si zasluhuje ocenění," řekl prezident.

Jeden z aktivistů, který je právě v Idlibu, uvedl, že syrská armáda ostřelovala centrální oblasti této západní provincie, kde povstalci zaútočili na armádní stanoviště a zničili jeden tank. Podle SOHR se boje odehrávají v blízkosti dálnice spojující severní provincie s Damaškem. Po boku syrských vojáků bojují prý spojenci z libanonského Hizballáhu.

Američané mezitím oznámili, že vojensky s Rusy v Sýrii spolupracovat nehodlají. Washington je ochotný vést pouze rozhovory o technických otázkách, aby zajistil bezpečí pilotů.

"Nejsme připraveni spolupracovat na strategii, která je, jak jsme vysvětlili, chybná, tragicky chybná," prohlásil americký ministr obrany Ashton Carter. 

Spojené státy stejně jako řada dalších západních zemí jsou přesvědčeny, že cílem ruských útoků nejsou jen radikálové z IS, jak je tomu v případě mezinárodní koalice, ale také oponenti režimu syrského prezidenta Bašára Asada. 

S výsledky operace západní koalice ale není spokojený sousední Irák. Šéf branného výboru iráckého parlamentu Hákim Zámilí ve středu oznámil, že by Rusko a Írán mělo převzít od Spojených států vedení bojů proti IS na iráckém území. 

"Možná budeme brzo nuceni požádat Rusko, aby zahájilo nálety v Iráku. Záleží to na jejich úspěších v Sýrii," sdělil Zámilí. Podle něj by Bagdád mohl Moskvu požádat o vstup do bojů v Iráku do několika dní, možná týdnů.

USA a jejich spojenci zahájili nálety na cíle IS v Iráku před rokem, ale podle kritiků se tyto operace míjejí účinkem. 

Tagy: Rusko Sýrie zahraničí Irák konflikt v Sýrii mezinárodní vztahy geopolitika boje s Islámským státem Islámský stát (IS) občanská válka v Sýrii ruská intervence v Sýrii

Zdroje: ČTK