Chtěl se vzdát a potvrdit kapitulaci. Policii se dovolal jen dvakrát z deseti

- Aktuality autor: Danica Klein

Atentátník Anders Behring Breivik, pachatel dvou teroristických útoků z 22. července v Norsku, během střelby na ostrově Utöya desetkrát telefonoval policii, ale pro přetížené linky po jeho bombovém atentátu v centru Osla se dovolal jen dvakrát.

Breivikovi podle Lippestada velmi záleželo na tom, aby policie jeho kapitulaci náležitě přijala. Zatímco čekal za potvrzující zpětné zavolání, nestřílel. Toto jeho tvrzení pravděpodobně nepřímo potvrzují výpovědi přeživších: ti do protokolu uváděli, že Breivik na krátkou dobu střelbu přerušil.

Sebevražda?

"Breivik prý také přemýšlel o tom, zda má spáchat sebevraždu nebo pokračovat ve své 'operaci', a rozhodl se, že až do příchodu policie bude pokračovat ve vraždění," uvedl Lippestad. Pak se ale okamžitě vzdal, protože nechtěl být policisty zastřelen.

Vyšetřovatel Paal-Fredrik Hjort Kraby podle agentury AFP potvrdil, že policie dostala "nejméně jeden telefonát od Breivika v den atentátu". "Snažíme se ověřit, zda byl i nějaký další," dodal. Norská policie podle něj pokračuje také v hledání videokamery, kterou si podle některých médií Breivik mohl natáčet průběh masakru.

Kameru zatím nemají

"Tato kamera je věc, o níž se zmiňoval v některých výpovědích na policii a také ve svém manifestu šířeném po internetu," řekl Kraby. "Zatím tu kameru nemáme, ale hledáme ji," dodal. V manifestu vyčísluje Breivik digitální kameru AEE P80 jako "nezbytnost pro zdokumentování vaší operace". Policejní mluvčí uvedl, že existuje nahrávka pouze jednoho Breivikova telefonátu. Nemůže proto potvrdit ani popřít, že byla i další zavolání.

Premiér Jens Stoltenberg dnes oznámil jména členů zvláštní komise, která má přezkoumat průběh událostí z 22. července. Cílem komise je dojít k závěru, zda došlo k pochybením bezpečnostních sil, kde byly nedostatky systému a co by se mělo do budoucna zlepšit. 
"Desetičlenná komise má vyšetřit všechny relevantní aspekty a předložit na stůl fakta," zdůraznil premiér podle agentury DPA.

Co se přesně stalo?

Přeživší, příbuzní obětí a všichni Norové chtějí vědět, "co přesně se při bombovém útoku v centru města a střelbě na ostrově Utöya stalo a proč se to stalo", řekl šéf vlády. Závěrečná zpráva komise s návrhy, jak podobným útokům v budoucnu zabránit, má být předložena za rok, do 10. srpna 2012.

Breivik uskutečnil dva útoky, při nichž zabil 77 lidí. Z toto osm výbuchem autobomby v centru Osla a 69 střelbou na nedalekém ostrově Utöya. Hrozí mu za to nejméně 21 let vězení.

Tagy: breivik Oslo masakr

Zdroje: ČTK