Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Chtějí mě zatknout! láteří Trump a vyzývá své věrné k protestům

Chtějí mě zatknout! láteří Trump a vyzývá své věrné k protestům
Donald Trump. | zdroj: Profimedia

Bývalý americký prezident Donald Trump v sobotu na své sociální síti Truth Social rozšířil informaci, že v úterý může být zatčen.

Podle Trumpa to naznačují informace prosakující z prokuratury na Manhattanu, která exprezidenta vyšetřuje pro podezření z finanční trestné činnosti.

Platil za mlčenlivost?

Trump ve vyjádření na své sociální síti Truth Social vyzval své stoupence, aby vyšli do ulic. Prokuratura se k věci odmítla vyjádřit, píše agentura Reuters.

Trumpovo tvrzení následuje poté, co se v médiích objevila informace, že manhattanský státní zástupce Alvin Bragg konzultuje s policií v New Yorku možné bezpečnostní scénáře, kdyby byl exprezident obžalován.

Deníkt The New York Times předtím informoval, že exprezident by brzy mohl čelit obžalobě v kauza plateb za mlčenlivost dvou žen v období vrcholící kampaně před prezidentskou volbou roku 2016.

Trump neupřesnil, v jaké souvislosti zatčení očekává, rovněž neuvedl, zda pouze spekuloval na základě informací v médiích, nebo zda má pro svou předpověď i jiný zdroj. Hovořil pouze o „nelegálních únicích“ informací z manhattanské prokuratury, kterou znovu označil za zkorumpovanou.

„Protestujte, vezměte si zpět vaši zemi!“

Tohle Trump napsal na závěr svého příspěvku, v němž někteří američtí novináři viděli ozvěny rétoriky, která předcházela násilnostem v sídle Kongresu 6. ledna 2021.

Pokud by prokuratura skutečně obvinění proti Trumpovi vznesla, šlo by o první trestní stíhání některého z amerických exprezidentů. Pro Trumpa by zároveň nemuselo být poslední, neboť prezident z let 2017 až 2021 čelí vyšetřováním i v dalších kauzách, především kvůli své kampani po prohraných volbách roku 2020 a kvůli neochotě odevzdat po odchodu z Bílého domu citlivé vládní dokumenty.

Ve zmíněné kauze z roku 2016 jde o platby v celkové výši 280 000 dolarů (6,3 milionu korun), které někdejší Trumpův osobní právník Michael Cohen prezentoval jako úplatky dvěma ženám za mlčenlivost o jejich románcích s Trumpem. Exprezident intimní styk s pornoherečkou Stormy Daniels a modelkou Karen McDougalovou popírá.

Braggovo vyšetřování se netýká přímo této okolnosti, ale otázky, zda tehdejší prezidentský kandidát spáchal zločin, když transakce nebyla nahlášena jako výdaj na volební kampaň. Právník Cohen byl později odsouzen za porušení pravidel financování politických kampaní a další zločiny.

Zdroje:
ČTK, The New York Post