Dnes je neděle 5. února 2023., Svátek má Dobromila
Počasí dnes -1°C Oblačno

Chládek vzal zpátečku, Klaus v radě pro vzdělávání nebude

Chládek vzal zpátečku, Klaus v radě pro vzdělávání nebude
Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) předvádí, jak učit děti tělcovik | zdroj: isifa/MAFRA/František Vlček

Exprezident Václav Klaus nebude ani v přípravném výboru Národní rady pro vzdělávání, oznámil v neděli ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Chládek nejprve v pátek oznámil, že Klaus bude předsedou nově zřízené Národní rady pro vzdělávání. Po vlně kritiky zejména ze strany odpůrců bývalého prezidenta slevil a mírnil své původní prohlášení s tím, že Klaus radu nepovede, ale jen bude v přípravném výboru. 

Ani to nestačilo a v neděli v Českém rozhlase ministr školství uvedl, že s Klausem už nepočítá.

"Jak se objevilo jeho (Klausovo) jméno, tak to vzbudilo obrovskou vlnu reakcí, více negativních než pozitivních," řekl ministr rozhlasu.

Ministr školství Marcel Chládek má řadu škraloupů. V úřadu sice překypuje aktivitou, ale většinu svých kroků vzápětí bere zpět a málokterý naznačuje byť jen základní orientaci v problematice. Objevila se také podezření, že šikanuje své podřízené a jasně se Chládek nepostavil ani ke své předlistopadové minulosti: byl posluchačem vojenské akademie Klementa Gottwalda. Minulý týden prohrál senátní volby na Lounsku, když neobhájil svůj mandát.

Tentokrát Chládek ustoupil občanským iniciativám jako jsou Nadační fond proti korupci, Veřejnost proti korupci a Vraťte nám stát! "Ministr školství tímto svým osobním rozhodnutím legitimizuje odkaz Václava Klause, který je zvláště po jeho loňské prezidentské amnestii velmi sporný," napsaly iniciativy v otevřené výzvě, jež ministrovi adresovaly.

Zdroje:
Vlastní, Český rozhlas