Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes -3°C Zataženo

Chartistka Šustrová: Klaus a Zeman jsou si podobní. Uvidíme, co tahle souhra udělá

Chartistka Šustrová: Klaus a Zeman jsou si podobní. Uvidíme, co tahle souhra udělá
Petruška Šustrová | zdroj: Parlamentnilisty.cz

ROZHOVOR Zeman nebyl můj kandidát a zklamání známých osobností jako jsou spisovatel Jiří Stránský či režisér Jan Hřebejk jsou pochopitelné. Kdyby se nastupující prezident snažil rozšířit své pravomoci, bylo by to dost neblahé. Tak uvažuje chartistka, publicistka a překladatelka Petruška Šustrová. Ostatně těch výtek má mnohem víc.

Jak jste přijala zvolení Miloše Zemana prezidentem?

S lítostí, Miloš Zeman nebyl „můj“ kandidát.

Proč podle Vás nedošla sluchu racionální témata, jako opoziční smlouva anebo Miroslav Kalousek v zádech, ale spíš ta iracionální jako špatná řeč, manželka Rakušanka anebo bonmoty?

Myslím, že mnozí voliči se nerozhodují racionálně, ale spíš citově, a platí na ně argumenty, kterým rozumějí a se kterými se mohou nějak ztotožnit. Opoziční smlouva je pro lidi, kteří se politikou nezabývají, příliš složité téma, je to dávno, a navíc mají pocit, že se jich to, co se děje v horních patrech politiky, moc netýká. Dopady politických rozhodnutí typu opoziční smlouvy na běžný život lidí jsou nepřímé a zpožděné, málokdo si dá tu práci hledat příčinu a následek v tak odlehlém časovém období.

Zdroje: