Český horolezec zemřel ve Vysokých Tatrách

- Aktuality autor: art

Pád ve Vysokých Tatrách v sobotu nepřežil dvaapadesátiletý český horolezec. Jeho smrt v neděli potvrdila slovenská horská služba, kterou zalarmoval další Čech, spolulezec zemřelého. Češi lezli na horu Tupá.

Od roku 2010 zemřelo ve Vysokých Tatrách včetně nejnovější tragédie 11 Čechů

Od roku 2010 zemřelo ve Vysokých Tatrách včetně nejnovější tragédie 11 Čechů,zdroj: ThinkStock

Bezprostředně před výstupem, zhruba 150 metrů pod vrcholem, se dvojice rozdělila. Lezci dál v jednodušším terénu postupovali samostatně bez jištění.

Jeden z nich na vrchol vystoupil vpodvečer a čekal na kolegu, kterého se mu ale nedařilo kontaktovat. Sestoupil proto do údolí a dal vědět horské službě.

Po stopách Čechů se vydali čtyři záchranáři se služebním psem. Tělo Čecha našli v rokli, do které se zřítil.

Podle záchranářů byla chyba, že se horolezci rozdělili, není to bezpečný ani standardní postup. Druhý Čech navíc na svého kolegu na vrcholu čekal příliš dlouho, takže záchranná akce začala se značným zpožděním a za soumraku už navíc nemohli povolat na pomoc vrtulník.

Výstup stěnou, který Češi podnikali, není nijak obtížný. Zabral jim ale celý den. Počasí bylo přitom dobré, bylo ale vyhlášeno mírné lavinové nebezpečí, které bylo odpoledne zvýšené.

Podle záchranářů Čech strhl sněhovou desku.

Tagy: Slovensko Vysoké Tatry český horolezec Češi v zahraničí nehody a úrazy horolezectví a alpinismus nehody a neštěstí

Zdroje: ČTK