Česko zase může čerpat dotace. Splnilo všechny podmínky

- Aktuality autor: pal

Evropská komise souhlasí se změnami služebního zákona. Česko tak splnilo podmínku pro opětovné čerpání z evropských fondů. První výzvy k vybraným operačním programům by podle premiéra Bohuslava Sobotky mohly být vyhlášeny v nejbližších týdnech. 

Koalice chce prosadit takzvaný kurzarbeit.

Koalice chce prosadit takzvaný kurzarbeit.,zdroj: isifa/MAFRA/DAN MATERNA

Fyzicky začne Česko čerpat peníze až poté, co komise schválí jednotlivé operační programy. Vláda podle Sobotky chce, aby je Brusel odsouhlasil už v půlce letošního roku. 

"Ve chvíli, kdy byla odstraněna hlavní překážka čerpání EU fondů, je na jednotlivých resortech, aby dotáhly projednání svých operačních programů s Evropskou komisí. Čím rychleji začneme schvalovat první výzvy, tím dříve podpoříme růst naší ekonomiky novým přílivem peněz," uvedl premiér.

Služební zákon začal účinkovat 1. ledna. Zákon o státní službě by měl optimalizovat výkon státní správy. Prezident Miloš Zeman ho ale napadl u Ústavního soudu. Kromě tohoto zákona bylo další podmínkou pro čerpání dotací odstranění nedostatků u zákona o posuzování vlivu na životní prostředí. Novela tohoto zákona platí už od počátku března. 

Tagy: Česko Evropská unie Sobotkova vláda česká vláda česká politika eurofondy evropské dotace

Zdroje: ČTK