Zaorálek požádal EU o pomoc s pátráním po uneseném Čechovi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 3. 2015 17:28) - Aktuality autor: pal

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na jednání v Bruselu oficiálně požádal své kolegy v EU o pomoc s pátráním po Čechovi, kterého nedávno unesli islamisté v Libyi. Podle Zaorálka je případ úkolem především pro tajné služby. Ostatní ministři jeho žádost podpořili.  

Ministr blíže neupřesnil o jakou formu případné pomoci se bude jednat. Mohlo by ale jít o vzájemnou spolupráci diplomatů některých členských států EU na monitoringu situace v regionu a sbírání dalších informací k uneseným. „Požádám o to, aby podle možností zvážily země, jak by nám mohly pomoci. Protože řešení tohoto případu je pro nás nesmírně zásadní," dodal český ministr. 

Zaorálek také potvrdil, že se informace o Pavlu Hrůzovi pomalu dávají dohromady. Nic ale zatím není průkazné. Ministr o celé věci jedná přímo se svými zahraničními kolegy, nejvíce pak se svým rakouským protějškem Sebastienem Kurzem. Mezi unesenými je totiž i občan Rakouska. "Je ale fakt, že nyní není s unesenými občany ČR a Rakouska žádný kontakt. Naše připravenost pomoci se může uskutečnit až poté, co budeme vědět, kde se vlastně nacházejí. Doufejme, že jsou živí," prohlásil na dnešním setkání ministrů zahr. EU slovenský ministr Miroslav Lajčák. 

Česko stejně tak jako EU podporuje snahy OSN o zprostředkování dialogu mezi frakcemi v Libyi. Zaorálek  ministrům zahraničí nabídl konkrétní kroky, jak tyto snahy ještě více podpořit. Český ministr také připomněl, že v současné době nejsou podmínky pro evropskou bezpečnostní misi v Libyi, protože EU nemá jednoznačného partnera v oblasti. Ve chvíli, kdy bude existovat vláda národní jednoty, může Unie ve spolupráci s OSN svou podporu zesílit, což by zahrnovalo i případné aktivity společné obranné a bezpečnostní politiky. 

Tagy: EU Rakousko Libye Islámský stát (IS) unesený Čech

Zdroje: ČTK