Česko vybralo na pomoc Haiti 47 milionů korun

- Aktuality autor: red

České humanitární organizace vybraly na pomoc Haiti doposud asi 47 milionů korun. Výrazně k tomu přispěly čtvrteční pražské koncerty na pomoc karibské zemi postižené zemětřesením.

 

Na Haiti by měl dorazit tým zdravotníků, který z peněz dárců vyslala organizace Člověk v tísni.  Na konto Člověka v tísni do dnešního dne přišlo více než 26 milionů korun. ADRA vybrala asi 8,8 milionu a na účet olomoucké charity přibylo od začátku sbírky téměř 12 milionů korun.

Více než devět milionů korun na pomoc Haiti se sešlo na kontech českých humanitárních organizací během čtvrtečních koncertů, které se konaly v Praze. Ke sbírkám na pomoc karibskému státu se přidávají i města v České republice.

Už dnes by mělo na Haiti přicestovat šest zdravotníků, které vyslal Člověk v tísni. Skupina se zřejmě rozdělí na dva týmy. "Jeden se umístí u jedné z fungujících nemocnic nevládních organizací, které už tam vystavěly nemocnici, ale nemají dostatek doktorů, sester a zdravotnického materiálu. Další by měl být mobilnější a působit v jednom uprchlickém centru," řekla ČTK Jana Lhotová z Člověka v tísni.

Organizace podle ní z veřejné sbírky přispěla také na distribuci jídla a pitné vody a poskytla materiál na provizorní přístřešky. Dalším projektem je výstavba dětských center, řekla.

S pomocí Haiti se připojují i česká města a kraje. Hlavní město slíbilo 12 milionů korun. Olomoucký kraj věnuje 200.000 korun. Přispěl i Pardubický kraj částkou 300.000 korun.

Česká vláda uvolnila na pomoc Haiti 20 milionů korun, z nichž pět milionů bylo ihned odesláno UNICEF na nákup pitné vody. Zbylých 15 milionů ve čtvrtek doporučila meziresortní komise expertů využít k obnově karibského státu. ČR byla připravena do oblasti vyslat příslušníky armády, mezinárodní společenství však nabízenou pomoc odmítlo.

Haiti postihlo silné zemětřesení na počátku minulého týdne. Následné otřesy zaznamenali Haiťané i ve středu. Podle poslední bilance si zemětřesení vyžádalo přes 111.000 mrtvých a 250.000 zraněných. Postiženy byly podle odhadů zhruba tři miliony lidí, tedy asi třetina obyvatel nejchudší země západní polokoule.

Zdroje: ČTK