Česko pokryl led. Komplikuje život řidičům i chodcům

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Záchranáři v Praze dnes ošetřili už zhruba stejné množství případů poranění po pádu na kluzkém chodníku jako za poslední dva týdny. Ohroženi jsou hlavně senioři. Nejen oni, ale všichni by kvůli ledovce měli zvážit, zda opravdu musí do ulic, řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová. Několikanásobně oproti průměru přibylo i dopravních nehod, mnoho řidičů totiž navzdory apelům policie usedlo za volant, uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. 

Ledovka na chodníku

Ledovka na chodníku,zdroj: Mediafax

Ačkoli lidí zraněných po pádu na chodníku přibývalo i odpoledne, nárůst už nebyl tak prudký jako ráno a dopoledne, kdy byla ledovka nejhorší. Ernestová uvedla, že k dnešním 13:00 ošetřili záchranáři 80 zraněných, k 16:30 jich bylo 92. "Takže to narůstá, ale ne zatím takovým tempem jako dopoledne," řekla a dodala, že v noci a ráno se stav může opět zhoršit. 

Také počet dopravních nehod v Praze oproti běžným víkendovým dnům několikanásobně vzrostl, uvedla policejní mluvčí Kropáčová. Od rána do odpoledne jich pražští policisté řešili více než 120. "I přestože jsme již od ranních hodin prostřednictvím všech médií informovali veřejnost o velmi špatné sjízdnosti všech komunikací, řidiči našich výstrah neuposlechli," poznamenala policejní mluvčí.

Většinou však podle ní naštěstí nešlo o vážné havárie, ale o menší kolize na vedlejších komunikacích. Bourali nejen řidiči osobních aut, ale i autobusů a také hasičů. "V tuto chvíli opakovaně varujeme všechny řidiče, pokud je to jenom trochu možné, aby nikam nevyjížděli a raději zůstali doma, jelikož se situace ve večerních hodinách s největší pravděpodobností opět zhorší," dodala Kropáčová. 

K nejpostiženějším patří Praha

Ledovka v noci na dnešek a ráno pokryla velkou část České republiky, způsobila už stovky automobilových havárií a úrazů lidí na chodnících. Během dne s rostoucí teplotou sice někde ustupovala, na mnoha místech ale působí problémy dál. 

K nejpostiženějším patří právě Praha. "V převážné většině (případů zranění po pádu na chodník) jde o důchodce, seniory se špatnou pohyblivostí. Navíc stav chodníků, které nejsou odhrnuté, tomu (zlepšení situace) vůbec nepomáhá," uvedla Ernestová. Připomněla, že u staršího člověka představuje jakákoli zlomenina nebezpečné zranění. 

Úrazová ambulance Nemocnice Na Bulovce má kvůli ledovce o 50 procent víc pacientů než obvykle. "Za dnešní dopoledne lékaři ošetřili tolik pacientů kolik jindy za celý den. Nejčastějšími úrazy jsou zlomeniny distálního předloktí a hlezna (kotníku)," informoval mluvčí Bulovky Martin Šalek. 

Ledovka dnes dopravu i život chodců komplikovala v Praze už od časného rána. "Nejhorší jsou chodníky, kde jsou kostky, tam je situace velmi vážná," uvedl mluvčí pražské Technické správy komunikací (TSK) Tomáš Mrázek. Silnice jsou po chemickém ošetření sjízdné, od půl páté ráno měla TSK v ulicích veškerou techniku, kterou má. Několik set lidí navíc čistilo chodníky.

Tagy: Praha nehody úrazy ledovka

Zdroje: ČTK