Česko dnes minutou ticha uctí oběti nehody polského letadla

- Aktuality autor: red

Česko dnes v poledne minutou ticha uctí památku obětí havárie polského vládního letounu, při níž před týdnem zahynul u západoruského Smolensku polský prezident Lech Kaczyński a desítky dalších lidí.

Česká vláda vyhlásila den smutku na dnešek a neděli. Po oba dny budou vlajky na půl žerdi na všech veřejných a úředních budovách.

Program většiny sportovních a kulturních akcí smutek pravděpodobně neovlivní, řada pořadatelů ale tragédii připomene minutou ticha nebo jinou formou.

Prezident Václav Klaus a premiér Jan Fischer se v neděli zúčastní pohřbu Lecha Kaczyńského a jeho manželky v Krakově. Pokud jim problémy související s oblakem prachu z islandské sopky, který v posledních dnech ochromil leteckou dopravu v Evropě, neumožní letět, pojedou Klaus a Fischer do Polska vlakem.

Ve Varšavě se dnes odehraje smuteční obřad za téměř 100 obětí nehody polského letadla. Český parlament na něm zřejmě mít zástupce nebude. Představitelé sněmovny a Senátu cestu i kvůli obtížím v letecké dopravě zrušili.

Česká televize změní o víkendu program, na programu ČT24 připravuje speciální vysílání o polské tragédii a na ČT1 uvede film režiséra Andrzeje Wajdy Katyň. Sázkovým kancelářím ve dnech smutku pozastavení sázek zákon o loteriích - na rozdíl ode dne státního smutku - neukládá.
Letoun s Kaczyńským a dalšími polskými představiteli havaroval v sobotu při pokusu přistát na letišti u Smolenska. Delegace mířila na pietní akt do Katyně, kde za druhé světové války povraždili příslušníci sovětské komunistické policie několik tisíc polských důstojníků.

Tagy: Česko oběti Polsko

Zdroje: ČTK