České elity v jednom letadle zemřít nemůžou, nelétají spolu

- Aktuality autor: red

Česko nemá psaná pravidla společného cestování vrcholných představitelů státu. Někteří ústavní činitelé se spolu ale přesto v letadle nikdy nesejdou. Vyloučen je například společný let hlavy státu, premiéra a předsedy Senátu.

"Nikdy také společně nelétají předseda vlády a všichni jeho místopředsedové," vysvětlila Lucie Kubovičová, mluvčí ministerstva obrany, které provozuje vládní letku.

"Není to psané pravidlo, ale už roky zavedená praxe," doplnila mluvčí. Otázka se stala aktuální po tragické havárii polského prezidentského speciálu minulou sobotu při přistání u ruského Smolenska.

Kromě prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky zahynula stovka dalších osob, mezi nimi mnozí významní polští politici a vojáci. Letěli uctít památku obětí poprav polských důstojníků a inteligence v Katyni.

Otázkou cestování českých státních představitelů ve vládních letadlech se zabývali i ministři na úterním mimořádném jednání vlády. Kabinet v úterý vyhlásil kvůli tragédii polského prezidenta o víkendu státní smutek.

Diskutoval také o cestě české delegace na sobotní pietní akt do Varšavy a nedělní pohřeb prezidentského páru. Na vládě padla informace, že v jednom speciálu české armády by neměli letět více než dva ze čtyř nejvyšších českých ústavních činitelů. Ve Varšavě by měl ČR reprezentovat prezident Václav Klaus.

Zvykem zavedená pravidla, která přiblížila mluvčí ministerstva obrany, mají svou logiku. V případě uvolnění prezidentského úřadu se podle české ústavy o funkce hlavy státu dělí předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny, za určitých okolností předseda Senátu.

V jednom letadle necestuje nikdy český premiér společně se všemi místopředsedy své vlády, aby v případě nehody nebyl kabinet zcela bez vedení. Podobné pravidlo má i armáda. Mluvčí generálního štábu Jana Růžičková vysvětlila, že náčelník generálního štábu nikdy necestuje společně se všemi svými zástupci.

Polský prezident s doprovodem zahynul v letouny Tu-154M, modernizované a upravené verzi sovětského dopravního letadla. Česká vládní letka se těchto strojů zbavila v roce 2007, kdy převzala druhý z pořízených letounů Airbus A-319 CJ. Tupolevy byly mezi českými politiky známy svou poruchovostí. Své o tom ví i prezident Klaus, kterého stroj "zradil" v únoru 2007 při jednom ze svých posledních letů do Japonska

Také v Polsku se začíná spekulovat nad řadou důležitých otázek. Proč jedním letadlem letělo tolik důležitých osob? Kdo rozhodl o tom, že se poletí na poslední chvíli? Vydal příkaz k přistání sám Kaczyński, či proč nejvyšší představitelé Polska létali zastaralým Tu-154?

Tagy: Česko letadlo zřícení

Zdroje: ČTK