Dnes je pátek 20. května 2022., Svátek má Zbyšek
Počasí dnes 28°C Místy bouřky

Češi závidí Čechům na západě, prý si nahrabali dost

Češi závidí Čechům na západě, prý si nahrabali dost
zdroj: Profimedia

Klaus se chová dost nehorázně, ale v Německu to už nikoho nevzrušuje. Češi se k Čechům mimo republiku chovají hodně nenávistně. Prý si už na Západě nahrabali dost. Občas jde o zakrývání kolaborace s bývalým režimem. Tak si před stopadesátiletým výročím Sokola stěžuje starosta sokolské organizace v Mnichově Karel Pokorný. Sokol by se prý měl nyní stát organizací evropské vzájemnosti a patriotismu.

„Evropská unie byla pro republiku určitě požehnáním. Přišla v době slábnoucí ekonomiky, omezila totální rozkrádání státních investic, přinesla sama investice, pracovní příležitosti a těch zhruba třicet miliard dotací ročně není k zahození. Ale nepodařilo se jí přinést do republiky evropské myšlení,“ soudí starosta mnichovského SKV Sokol Karel Pokorný. Před oslavami stopadesátiletého výročí založení Sokola, organizace propagující jednotu a vzájemnost, si stěžuje na nenávistné postoje Čechů k Čechům v zahraničí.

Češi Čechům nepřejí

Sokol Pokorný zakládal před osmi lety SKV Sokol v reakci na prý nedemokratické poměry ve starším sdružení TV Sokol, kde před tím léta působil. „Čtenářské reakce na nedávný rozhovor ParlamentníchListů.cz s TV Sokol Mnichov opět ukázaly, že vztah Čechů doma k Čechům žijícím mimo republiku je často nevraživý a někdy až nenávistný. Po dvaceti letech vzájemného poznávání je to nepochopitelné. Česká emigrace je stále vnímána jako většinou nafoukaná, udělující nesmyslné rady, pro domácí nepoužitelné.  Některé nové politické subjekty dokázaly šikovně vytvořit náladu ve smyslu, co by chtěli, nežili tady a na západě si už nahrabali dost, kterou mnozí ochotně přebírali, někdy i jako obranu vlastní kolaborace s minulým režimem,“ míní Pokorný s tím, že tyto vzájemné antipatie by měli Češi na obou stranách hranic hodit za hlavu.

Prezidentu Václavu Klausovi vyčítá, že odmítá fiskální evropské smlouvy, pro což neexistuje racionální důvod. Bere to jako příklad úmyslného poškozování zájmů republiky. Osobně by si velmi přál, kdyby se Sokol z organizace českého vlastenectví a slovanské vzájemnosti transformoval na organizaci evropské vzájemnosti a patriotismu.