Dnes je sobota 15. června 2024., Svátek má Vít
Počasí dnes 24°C Polojasno

Češi se složili na nákup systémů protivzdušné obrany pro Ukrajinu

Češi se složili na nákup systémů protivzdušné obrany pro Ukrajinu
Mobilní systém protivzdušné obrany Viktor | zdroj: twitter.com/DarPutinovi

Češi se složili na nákup patnácti mobilních systémů protivzdušné obrany Viktor české výroby. Na zbraně v kampani Dárek pro Putina přispěli více než 92,5 milionu korun. Organizátoři to dnes uvedli na twitteru.

Systémy budou na Ukrajinu poslány během února, sloužit budou například při obraně proti dronům, kterými na Ukrajinu útočí Rusko. V polovině ledna chtějí organizátoři představit sbírku na další zbraně. Už dříve pomocí příspěvků od lidí pořídili tank Tomáš.

Systém Viktor představuje upravené terénní vozidlo Toyota s dvojicí rychlopalných kulometů KPVT. Podle organizátorů sbírky je zbraň schopná účinně bránit strategické i civilní cíle před nálety sebevražedných dronů i před leteckým bombardováním. Zasáhnout může proti středním i velkým dronům, letadlům a vrtulníkům operujícím v nízké výšce, ale v případě potřeby i proti pozemním cílům. Účinný dostřel je přes dva kilometry. „Zbraň je vybavena denním a nočním protiletadlovým zaměřovačem, i zaměřovačem na přímou střelbu na pozemní cíle,“ uvádí web Dárek pro Putina.

Podle organizátorů nyní výrobce čeká na automobily, kulomety už má připraveny. „Stroje by měly na Ukrajinu odjet během února,“ uvedli na twitteru.

Projekt Dárek pro Putina vyhlásil na začátku května podnikatel Dalibor Dědek. Vybrané peníze jdou na účet ukrajinského velvyslanectví v Praze a pod záštitou českého ministerstva obrany se za ně podle požadavků ukrajinské armády kupuje u českých výrobců a dodavatelů vojenský materiál.

Dárci mohou na nákup zbraní a vybavení pro vojáky na Ukrajině přispět prostřednictvím fiktivního zbraňového internetového obchodu, který vznikl na webu zbraneproukrajinu.cz. Ten má podle organizátorů lidem také ukázat, jak drahé je bránit se agresi, kolik stojí ruční i protitankové zbraně, těžká technika nebo nezbytné vybavení vojáka.

Web uvádí, že na zbraně pro Ukrajinu vybral už přes 352 milionů korun. Dárci přispěli třeba na modernizovaný tank Tomáš, na munici pro něj, na sanitky, drony nebo na výcvik vojáků a záchranářů. „Připravujeme další skvělou českou zbraň. Už máme i jméno a jistě vás pobaví. Spustíme to v první půli ledna,“ uvedli organizátoři. Zároveň lidi vyzvali, aby nadále posílali příspěvky i na účet ukrajinského velvyslanectví. „Oni moc dobře vědí, co za ně nakoupit,“ poznamenali.

Zdroje: