Češi platí za elektřinu a plyn více než průměr EU

- Aktuality autor: Danica Klein

České domácnosti loni ve druhém pololetí platily za elektřinu i plyn po přepočtu na kupní sílu víc, než kolik činil průměr z EU. Třeba ceny elektřiny byly v ČR v tomto směru podle dnes zveřejněných dat Eurostatu 11. nejvyšší z 27 států unie.

Zatímco však v celé "sedmadvacítce" v posledních šesti měsících loňska narostly ceny elektřiny o 5,5 procenta, tak Česko patří podle evropských statistiků mezi několik málo zemí, v niž v daném období poklesly.

Desátá nejvyšší cena

V případě Česka to bylo ve srovnání s druhým pololetím roku 2009 o zhruba 3,6 procenta, přičemž větší pokles měly jen Nizozemsko, Lucembursko a Itálie. Na stranu druhou však Česko o rok před tím - tedy při srovnání druhých pololetí roků 2009 a 2008 - zaznamenalo růst cen elektřiny o 11,8 procenta. To bylo naopak páté nejvyšší navýšení v EU.

Nejméně po přepočtu na kupní sílu za elektřinu v EU platily domácnosti ve Francii (11,3 PPS za 100 kWh) a Finsku (11,5 PPS), nejvíce naopak v Maďarsku (25,7 PPS) a na Slovensku (24,7 PPS).

U plynu z 23 států EU, u nichž jsou data dostupná, Češi platili desátou nejvyšší cenu. Nejdražší byl plyn v Bulharsku a Maďarsku, nejlevnější naopak v Lucembursku a Británii.

Tagy: EU plyn elektřina domacnost unie průměr

Zdroje: ČTK