Češi odmítají účast svých vojáků v Libyi, proti operaci ale většina není

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Více než dvě třetiny Čechů jsou proti nasazení českých vojáků v Libyi. Se současným řešením situace v severoafrické zemi nesouhlasí čtyřicet procent obyvatel České republiky. Názor na zásah spojenců není jasný.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Vyplývá to z výzkumu společnosti Médea Research. V Libyi původně mírové demonstrace přerostly v ozbrojený konflikt mezi příznivci a odpůrci Muammara Kaddáfího.

Koalice zahájila leteckou ochranu civilistů 19. března, od 31. března operacím velí NATO. Celkově Češi nemají k situaci v Libyi jasný názor, shodnou se ale na odmítavém postoji k vojenskému zapojení České republiky.

Třetina nemá jasno

Jen asi 16 procent dotázaných odpovědělo, že by se čeští vojáci měli aktivně zapojit do bojů, proti je drtivá většina, 70 procent dotázaných. Česká veřejnost vnímá aktuální řešení situace v Libyi rozporuplně. Proti bezletové zóně a leteckým útokům na vládní jednotky se vyjádřilo 40 procent dotázaných, naopak 29 procent s kroky NATO souhlasí.

Poměrně vysoký je podíl těch, kteří se k tématu nedokázali jednoznačně vyjádřit, činí 31 procent. Průzkum Médea Research se konal na konci března a zúčastnilo se jej 515 obyvatel ČR starších 18 let.

Tagy: Česko vojáci zásah pruzkum Libye

Zdroje: ČTK