Celníci objevili ve Zlínském kraji pašované zbraně a cigarety

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Celníci zajistili v těchto dnech při kontrolách ve Zlínském kraji pašované cigarety a také zbraně. Pomáhal jim při tom velkokapacitní mobilní rentgen, který se používá na území celé ČR. V kraji byl nasazen hlavně u hraničního přechodu se Slovenskem ve Starém Hrozenkově a na rychlostní komunikaci R55 u Hulína, řekla dnes ČTK mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Patricie Valentová.

Celníci rentgenem odhalili nelegální přepravu 1250 krabiček cigaret, které byly opatřeny slovenskými kontrolními páskami. "Byly ukryty v kabině nákladního vozidla jedoucího ze Slovenska do Velké Británie. Únik na cle, spotřební dani a DPH byl vyčíslen na bezmála 55.000 korun," uvedla Valentová. Zařízení pomohlo odhalit i zbraně, které na česko-slovenské hranici převáželo auto kurýrní společnosti.

Na jejich dovoz je třeba povolení a přeprava podléhá dohledu celníků. "Jednalo se o dva kusy samopalů, jednu opakovací pušku a jednu pistoli. Jelikož nebylo možné zjistit, zda se jedná o funkční zbraně nebo o repliky, byl případ předán k dalšímu šetření Policii ČR pro podezření z nedovoleného ozbrojování," poznamenala Valentová. Hodnotu zbraní celníci odhadli na 100.000 korun. 

Celníci velkokapacitním rentgenem ve Zlínském kraji zkontrolovali celkem 202 nákladních vozidel jedoucích převážně z východní Evropy a také 15 autobusů mezinárodních linek. "U kontrol osobní přepravy celníkům pomáhal také služební pes vycvičený na vyhledávání omamných a psychotropních látek. Lze předpokládat, že se podobné kontrolní akce budou ve Zlínském kraji opakovat," uzavřela mluvčí celního úřadu. 

Tagy: zbraně cigarety celníci Zlínský kraj

Zdroje: ČTK