Brusel se ohradil proti štvavé maďarské kampani

AKTUALITA - Aktuality autor: šar

Evropská komise ve čtvrtek zareagovala na maďarskou vládní kampaň vůči Bruselu, která podle ní zkresluje pravdu a vytváří temný obraz tajného spiknutí lákajícího do EU migranty. Mluvčí EK Mina Andreevová na pravidelné tiskové konferenci zdůraznila, že po středeční diskusi komisařů jde o reakci celé komise, včetně jejího maďarského člena Tibora Navracsicse.

Dle Bruselu do Maďaři s kampaní přepískli

Dle Bruselu do Maďaři s kampaní přepískli,zdroj: Profimedia.cz

Komise bod po bodu rozebírá "výmysly", které obsahuje minulý týden spuštěná maďarská kampaň. "Je důležité, že komise o věci diskutovala a rozhodla se bod po bodu vyjasnit, jaká jsou fakta," uvedla Andreevová. Dodala, že komise o svém postupu vždy rozhoduje konsensuálně.

Vláda premiéra Viktora Orbána minulý týden zahájila "informační kampaň" a kritiku svého postupu i svých tvrzení odmítla. Pod sloganem "I vy máte právo vědět, co chystá Brusel!" a s fotografiemi předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera a amerického finančníka maďarského původu George Sorose tvrdí, že "Brusel" chce zavést povinné migrační kvóty, oslabit právo členských zemí EU na ochranu svých hranic a usnadnit migraci pomocí zvláštních víz.

"Evropská komise souhlasí, občané si zasluhují znát pravdu o tom, co EU dělá," reagovala dnes komise.

Součástí reakce na tvrzení z kampaně, že "Brusel" chystá povinné migrační kvóty, komise například připomíná, že v současnosti žádné povinné přerozdělování unijní pravidla neobsahují a debata o reformě azylové politiky pokračuje v europarlamentu a mezi členskými zeměmi.

"Pozicí komise při těchto jednáních je, že všichni (všechny země) by měli být nějak solidární, to však může mít mnoho různých podob," uvádí materiál komise a jako varianty nabízí vyslání pohraničníků či finanční podporu členského státu postiženého migrační krizí.

Tagy: populismus Maďarsko zahraničí Brusel Evropská unie uprchlická krize

Zdroje: ČTK