Aktualizováno: 'Borisova jatka', komentují britská média radikální změny ve vládě
Krvavá lázeň, vládní masakr či historická čistka. Tak britská média komentují velké změny ve vládě novopečeného premiéra Borise Johnsona. Ten ve čtvrtek také pronesl svůj první "premiérský" projev v parlamentu.
Výměna se týká celkem 17 ministrů a ministryň a členů širšího kabinetu. Někteří odešli sami, jiní "byli odejiti".
Britským ministrem zahraničí bude například nově Dominic Raab, Jeremy Hunt, který byl i Johnsonův soupeř ve volbě šéfa konzervativců, končí. Hunt uvedl, že Johnsonovo rozhodnutí "chápe", premiér mu prý nabídl jinou roli, ale on se rozhodl zůstat jen v poslanecké lavici.
Financím bude šéfovat dosavadní ministr vnitra Sajid Javid, toho v dosavadní funkci nahradila Priti Patelová. Ministrem pro brexit zůstal Stephen Barclay.
Raab, podobně jako ve středu, zdůraznil, že je nezbytné, aby Velká Británie opustila Evropskou unii ke konci října.
Z funkce odešel i šéf Dolní sněmovny Mel Stride, na jehož místo nastupuje Jacob Rees-Mog. Ten patřil k tvrdým kritikům expremiérky Theresy Mayové a je velkým zastáncem brexitu bez dohody.
Opozice je Johnsonovými kroky pobouřena a žádá nové volby.
Noc bloňďatých nožů
Britská média zdůrazňují, že se k moci dostali zastánci tvrdého brexitu.
Podle listu The Guardian se Johnson pomstil a a ve vládě, kterou loni kvůli nesouhlasu ohledně postupu v brexitu loni opustil, udělal "brutální čistku". Podle listu Financial Times Johnson tým expremiérky Theresy Mayové "rozbil na kusy".
Za nejbrutálnější čistku v moderních politických dějinách Johnsonovy kroky označil také list The Times. Vypíchl, že rekordních sedmnáct členů vlády odešlo během pěti hodin. Johnson dle deníku šokoval EU i britské poslance tím, že přípravami na brexit bez dohody pověřil Michaela Govea a svým klíčovým poradcem jmenoval Dominica Cummingse - ten byl šéfem kampaně za odchod Velké Británie z EU.
ČTĚTE TAKÉ: Šašek Boris bude královně sloužit jako premiér
Bulvární list Daily Mail označil kroky novopečeného premiéra jako "Borisova jatka". Další bulvár, The Sun, popsal středeční dění jako "Noc blonďatých nožů". Tím odkázal na čistku v režii Adolfa Hitlera a jeho spolupracovníků, kterou provedli v roce 1934 převážně ve vlastních řadách - povraždili vedení polovojenské organizace Sturmabteilung a některé své odpůrce.
Ačkoliv většinu důležitých vládních pozic mají zastánci tvrdého brexitu, server BuzzFeed.uk podotýká, že v celém kabinetu převažují lidé, kteří v referendu hlasovali za setrvání Británie v EU. Na to upozorňuje i BBC.
Sporná irská pojistka
Johnson ve čtvrtek ve svém vystoupení před poslanci sliboval, že nastane nový "zlatý věk". Zopakoval, že Británie opustí EU nejpozději ke konci října. Preferuje odchod s dohodou, ale zdůrazňuje, že to nesmí být ta, kterou vyjednala Mayová. Johnson odmítá především irskou pojistku, na které trvá Brusel.
Brusel také odmítá jednat o nové dohodě.