Boj proti hazardu? Brno schválilo výjimku pro kasina na provoz automatů

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Zastupitelé Brna schválili vyhlášku, která umožní dvěma kasinum provozovat výherní hrací přístroje v centru v městské části Brno-střed. Týká se to provozoven v hotelu Grand a na Křenové ulici. Pro ostatní platí plošný zákaz. Podle Martina Andera ze Strany zelených není rozhodnutí dobré a přinese problémy.

Herní automat

Herní automat,zdroj: Getty Images

Pro udělení výjimky hotelu Grand bylo 33 zastupitelů, pro Křenovou ulici zvedlo ruku o tři méně. Návrh minulý týden odsouhlasilo zastupitelstvo Brna-středu. Jak informoval starosta městské části Libor Šťástka, v kasinech funguje přísnější režim. "Návštěvníci se tam musí identifikovat. Podniky vedou evidenci a mají bezpečnostní systém," uvedl už dříve Šťástka. Doplnil také, že městská část hazard výrazně omezila a jeho úplný zákaz by mohl vést ke vzniku černých heren.

Proti udělení výjimky byla Strana zelených. "Cílem vyhlášky je ochrana sociálně slabých. Smyslem je, aby se provozovny nenacházely v okolí sociálně vyloučených lokalit, což však neplatí v případě provozovny na Křenové ulici. Je to na samé hranici právě takové lokality a v blízkosti další," upozornil Martin Ander.

Podle něj návrh odsouhlasila koalice, která si na sebe upletla bič. "Je to past, do které se koalice chytila. Pokud umožnila výjimku někomu a ne jiným, vyhláška se stane terčem žalob a kritiky a najdou se další, kteří výjimku budou chtít získat. Mám informace od úředníků odboru, že už teď jim leží na stole deset žádostí o povolení kasin v Brně. Záměrem je provoz videoloterijních terminálů," řekl Ander s tím, že pro město Brno ze schválení výjimky nevyplynou žádná pozitiva.

"Je to prolobovaný ústupek firmám provozujícím hazard. Zda je za tím nějaká dohoda s finančními obrysy, to jsou jen spekulace. Žádné racionální důvody ale neexistují a ani jsme se je od nikoho nedozvěděli," podotkl Ander. Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD) prospěch vyloučil. "Město Brno z toho nic mít nebude," poznamenal Onderka.

"Jsme rádi, že zvítězil zdravý rozum. Bude platit regulace, která omezí hazard, ale na základě určitých kriterií. Kasina splňují přísnější podmínky, registrujeme zákazníky a máme možnost zakázat vstup určitým osobám. Takový postup u nás běžně funguje," komentoval rozhodnutí zastupitelů ředitel kasina Admiral v Křenové ulici Petr Kraváček.

V městské části Brno-střed platil od roku 2011 plošný zákaz hazardu. Udělením výjimky se mohou do centra vrátit hrací automaty. Zatímco v hotelu Grand žádné nejsou, na Křenové ulici je jich přes 50. Kraváček nárůst automatů nevyloučil. "Vše bude předmětem jednání," doplnil. Vyhláška nijak jejich počet neomezuje. Není tedy jasné, kolik hracích přístrojů v centru bude. "Hazard můžeme regulovat stanovením nebo vyloučením míst, na kterých bude. Nemáme ale kompetence určit přesný počet herních zařízení," řekl už dříve starosta Brna-středu Šťástka. Upozornil však, že v případě nepřiměřeného nárůstu automatů může zastupitelstvo zasáhnout novelou vyhlášky.

Tagy: kasino herní automaty boj s hazardem hrací automaty

Zdroje: ČTK