ANO chce upravit normy, které mají rozšířit pravomoci NKÚ

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Poslanci ANO plánují upravit normy, které mají rozšířit pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Chtějí, aby NKÚ mohl kontrolovat i to, jak samosprávy nakládají s majetkem, což podle nich předložené návrhy neumožňují. Novinářům to řekla poslankyně Věra Jourová (ANO). Na dnešním jednání Sněmovny, která normy začne projednávat, ale budou poslanci ANO hlasovat pro.

Poslanecké návrhy už v minulých dnech kritizoval prezident NKÚ Miroslav Kala. Označil je za zmetky, které by práci úřadu naopak zkomplikovaly a jeho pravomoci zúžily.

"My máme opačný zájem, v rámci legislativního procesu provedeme takové úpravy, aby stát mohl kontrolovat veškeré oblasti, kde se vynakládají státní peníze," řekl novinářům předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Podle Jourové se poslanci ANO zaměří především na definování pravomoci NKÚ vůči samosprávám, v čemž je podle ní "čertovo kopýtko". "Samosprávy nesmí být kráceny na své ústavním právu nakládat se svým majetkem, ale NKÚ by měl mít možnost kontrolovat zákonnost nakládání s majetkem, veřejné zakázky, ceny za prodej a nákupy. Budeme hledat takový způsob, abychom se nedotkli ústavního práva samospráv, ale zároveň abychom přisoudili NKÚ možnost plnohodnotné kontroly," řekla novinářům Jourová.

O nedostatcích navržených norem mluvil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek s prezidentem NKÚ Miloslavem Kalou. "Pan prezident mi své výhrady řekl. Já je vnímám a jsem přesvědčen, že je v tom druhém čtení zohledníme," řekl novinářům v Poslanecké sněmovně Bělobrádek.

Proti navrženému znění předloh se vyslovili i zástupci KSČM a Úsvitu. Jejich projednání dnes nepodpoří.

Poslanci by dnes měli v prvním čtení projednávat dvě související předlohy. První z nich mění ústavu a druhá samotný zákon o kontrolním úřadu. Předložili je zákonodárci TOP 09 a Starostů, hnutí ANO a KDU-ČSL.

Kontrolní úřad nyní může prověřovat hospodaření státu. Poslanci navrhují, aby se jeho pravomoci rozšířily kromě krajů a obcí na zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, veřejné vysoké školy nebo příspěvkové organizace krajů a obcí. U samospráv by NKÚ mohl podle předloh prověřovat jen soulad jejich postupu se zákony, nikoli účelnost a hospodárnost.

Tagy: NKÚ hnutí Ano

Zdroje: ČTK