Dnes je úterý 13. května 2025., Svátek má Servác
Počasí dnes 15°C Polojasno

Blok proti islámu jde do politiky napřímo. Zakládá politické hnutí

29. 4. 2016 – 12:02 | Zpravodajství | roj

Blok proti islámu jde do politiky napřímo. Zakládá politické hnutí
Blok proti islámu zakládá vlastní politické hnutí, se kterým chce příští rok kandidovat do parlamentu | zdroj: Profimedia

Spolupráce hnutí Bloku proti islámu a Úsvitu je definitivně pasé. Představitelé bloku Martin Konvička a Petr Hampl zakládají vlastní politické hnutí, se kterým budou kandidovat příští rok v parlamentních volbách. 

"Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička v nahrávce, na niž upozornil mluvčí bloku Miroslav Adamec.

Někteří členové Úsvitu měli podle Konvičky za cíl jen se do dolní komory znovu dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. "Bylo to takové hraní na pět sedm procent," podotkl. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

O krajských volbách bude jednat podle Hampla sněm bloku. Sejde se na konci května. Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích.

V komunálních volbách mají volnou ruku

"Bude na lidech v každém regionu, aby se rozhodli, jestli vůbec do voleb půjdou, jak vidí svoje šance, a také s kým do nich půjdou, jestli sami nebo v nějaké koalici," řekl Hampl.

Opět se vrátili k rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Hrozilo podle nich, že Úsvit blok pohltí, byly už podle nich připraveny "čistky", proto museli jednat.

Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni bloku Janu Volfovou. "Co Jana skutečně dělala, bylo to klasické kabinetní politikaření," řekl.

Někteří členové bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství pro vlastní prospěch.

Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují naopak na Hamplovy finanční požadavky. Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady.

Předchozí článek

Nejnebezpečnější profese v Česku: Smrt a úrazy číhají v lese, na silnici i ve škole

Následující článek

Komentář: Na čapí haciendě. Kterak Don Miloš zachraňoval Dona Andreje