Blok proti islámu jde do politiky napřímo. Zakládá politické hnutí

- Aktuality autor: roj

Spolupráce hnutí Bloku proti islámu a Úsvitu je definitivně pasé. Představitelé bloku Martin Konvička a Petr Hampl zakládají vlastní politické hnutí, se kterým budou kandidovat příští rok v parlamentních volbách. 

Blok proti islámu zakládá vlastní politické hnutí, se kterým chce příští rok kandidovat do parlamentu

Blok proti islámu zakládá vlastní politické hnutí, se kterým chce příští rok kandidovat do parlamentu,zdroj: Marek Podhora / MAFRA / Profimedia

"Už nyní konáme kroky k založení politického hnutí, které do parlamentních voleb půjde," uvedl Konvička v nahrávce, na niž upozornil mluvčí bloku Miroslav Adamec.

Někteří členové Úsvitu měli podle Konvičky za cíl jen se do dolní komory znovu dostat, což označil za jeden z problémů spolupráce. "Bylo to takové hraní na pět sedm procent," podotkl. Blok proti islámu je právně spolek, do parlamentních voleb se hlásit nemůže.

O krajských volbách bude jednat podle Hampla sněm bloku. Sejde se na konci května. Konvička a Hampl doporučují, aby rozhodnutí o účasti ve volebním klání bylo na jednotlivých regionálních organizacích.

V komunálních volbách mají volnou ruku

"Bude na lidech v každém regionu, aby se rozhodli, jestli vůbec do voleb půjdou, jak vidí svoje šance, a také s kým do nich půjdou, jestli sami nebo v nějaké koalici," řekl Hampl.

Opět se vrátili k rozhodnutí vypovědět dohodu o spolupráci s Úsvitem. Hrozilo podle nich, že Úsvit blok pohltí, byly už podle nich připraveny "čistky", proto museli jednat.

Konvička v této souvislosti kritizoval další místopředsedkyni bloku Janu Volfovou. "Co Jana skutečně dělala, bylo to klasické kabinetní politikaření," řekl.

Někteří členové bloku ukončení spolupráce kritizují, z Úsvitu zaznívá, že až v polovině krajů. Konvička výpověď zdůvodnil tím, že Úsvit neplnil závazky a snažil se využít partnerství pro vlastní prospěch.

Zástupci Úsvitu naopak tvrdí, že dohodu plnili, poukazují naopak na Hamplovy finanční požadavky. Smlouva z loňského léta obsahuje podle vyjádření zástupců Úsvitu i ustanovení o tom, že strana, která ji vypoví, musí uhradit vynaložené peněžité náklady.

Tagy: Česko domácí česká politika Blok proti islámu

Zdroje: ČTK