Bitva o amnestii vrcholí. Zeman: Autorem je Hasenkopf. Hasenkopf: Ne, je to Koudelka

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 6. 5. 2013 19:47) - Aktuality autor: Michal Polák

Prezident Miloš Zeman označil právníka Pavla Hasenkopfa za jednoho ze spoluautorů novoroční amnestie. Podle Zemana se podílel zejména na kontroverzním aboličním článku, který zastavil dlouhotrvající trestní řízení. Dokazuje to jeho e-mailová korespondence s exšéfem politického odboru Hradu Ladislavem Jaklem, uvedl dnes prezident v tiskovém prohlášení. Podle Hasenkopfa napsal amnestii bývalý poslanec za ČSSD a neúspěšný kandidát na ústavního soudce Zdeněk Koudelka. Ten popírá, že by byl autorem nejkontroverznější části amnestie - abolice. 

Pavel Hasenkopf

Pavel Hasenkopf,zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ

Zemanův kancléř Vratislav Mynář nedávno prohlásil, že za finálním textem amnestie stojí tři autoři - bývalý právní poradce Hradu Hasenkopf, Jakl a někdejší hradní vicekancléř Petr Hájek. Všichni tři to odmítli. 

"Jeden z těchto pracovníků, Pavel Hasenkopf, veřejně odmítl jakoukoliv spoluúčast na vyhlášení amnestie, zejména pak na zastavení trestního stíhání ve věci vlekoucích se procesů. Pokládám proto za nutné uvést minimálně dva důkazy svědčící o tom, že toto tvrzení je nepravdivé," uvedl dnes Zeman v prohlášení zaslaném ČTK. 

Hasenkopf prý 22. října 2012 Jaklovi napsal: "Tím se dostávám ke čtvrté množině - vlekoucí se soudy vyřešíme jedině abolicí - naformulovat to lze, jen mi dodejte nějaké základní parametry, co je to vlekoucí se řízení (samozřejmě by tam musely být výjimky např. na vraždy a podobně)." Na to mu Jakl údajně odpověděl "Ano". 

O měsíc později, 20. listopadu 2012, pak podle Zemana Hasenkopf napsal: "Už to mám celé hotové, během dneška to přinesu včetně vlekoucích se soudů - bude to jen jeden článek navíc oproti té původní verzi." Tyto dva úryvky podle prezidenta dostatečně dokazují, že byl hradní právník jedním ze spoluautorů amnestie. Zeman prý uvítá, jestliže další šetření ukáže, že spoluautory amnestie jsou i lidé mimo Kancelář prezidenta republiky. 

Nejsem úplný idiot

"Je mi velice líto, že to studoval tak povrchně, ty mé materiály," řekl k vyjádření prezidenta České televizi Hasenkopf, podle něhož by sám musel být naprostý idiot, kdyby dal hlavě státu důkazy, které svědčí proti němu. Odcházející hradní právník přiznává, že se na přípravě amnestie podílel, ale tvrdí, že se končená verze zásadně lišila od té jeho

Svědčí o tom i korespondence mezi Hasenkopfem a Jaklem, kterou dnes zveřejnil server IHNED.cz. V jednom z řady emailů datovaných mezi 19. říjnem a 19. prosincem 2012 se například Hasenkopf vymezuje vůči návrhu abolice u případů, u nichž trestní stíhání trvá déle než osm let a trestní sazba je do deseti let. "V mém návrhu vůbec nebyly zahrnuty tresty vyšší jak pětileté, což se opíralo o zákonem danou hranici mezi přečiny a zločiny - tady jsme najednou u 12 a 10 let. Proč? A proč právě tato čísla - proč ne třeba 11 a 9 nebo 13 a 11?" ptal hradní právník. 

V dalším emailu z 19. prosince, kdy si jich oba muži vyměnili nejvíce, také vyjadřuje přesvědčení, že by se abolice neměla vztahovat na případy, kdy byly průtahy v řízení z velké části způsobeny pachatelem nebo jeho obhájcem. "Nepsal to náhodou na míru nějaký advokát, který takto chce pomoci svému klientovi?" ptá se též ve zprávě Hasenkopf. 

Autorem amnestie je Koudelka

Odcházející hradní právník je přesvědčen, že skutečným autorem amnestie je Zdeněk Koudelka. "Je mi líto, že to musím říct, ale verze ministerstva spravedlnosti byla napsána na počítači, který je označen jako koudelka," uvedl. Návrh připravený na tomto počítači je podle něj výrazně bližší skutečné amnestii. O autorství Koudelky má prý Hasenkopf i další důkazy, ale nechá si je zatím pro sebe. V dnešním tiskovém prohlášení mimo jiné napsal: "Zdeňku, sorry, ale všechno má své meze a dál Tě nebudu krýt." 

Koudelka v prohlášení, které zveřejnil server Lidovky.cz, uvedl, že aboliční část amnestie nevymyslel a osobně ho nenapadla, což prý považuje za svou chybu. "Protože jsem nepřišel na nejdiskutovanější část amnestie, těžko se můžu hlásit jako její autor. Nicméně s amnestijním rozhodnutím v této části souhlasím," uvedl Koudelka, který prý návrh amnestie vypracoval již v roce 2008 a aktualizovaný ho postoupil na Hrad loni. Koudelka také ocenil tehdejšího prezidenta Václava Klause za osobní i politickou statečnost, s níž učinil rozhodnutí o amnestii. 

Hasenkopf, který se považuje za obětního beránka, v pátek předal na podatelnu prezidentské kanceláře podklady, které podle něj dokládají totožnost skutečného autora kontroverzní amnestie vyhlášené v lednu. V dohledné době prý zveřejní i některé textové zprávy, které v minulých dnech dostal od Koudelky a Jakla. Muž, jehož verzi důrazně popírá ministerstvo spravedlnosti, požaduje veřejnou omluvu od Mynáře nebo dementi tvrzení, že zpracoval výslednou verzi amnestie. 

Z českých věznic bylo v důsledku amnestie propuštěno zhruba šest a půl tisíce odsouzených. Na základě aboličního článku byla do konce března zastavena trestní stíhání 757 lidí v 415 kauzách. Rozhodnutí se týkala i některých rozsáhlých hospodářských kauz s miliardovými škodami.

Tagy: prezidentská amnestie

Zdroje: ČTK