Benedikt XVI. podpořil vstup Chorvatska do EU
4. 6. 2011 – 15:14 | Zpravodajství | red
Papež Benedikt XVI. zahájil dvoudenní návštěvu Chorvatska, kde se bezmála 90 procent obyvatel hlásí ke katolíkům.
Ještě na palubě letadla mířícího do Záhřebu papež podle agentury AP vyjádřil pevnou podporu chorvatské snaze o vstup do Evropské unie. Zároveň ovšem poznamenal, že chápe ty, kdo se obávají přespříliš centralizované byrokracie.
Papežova cesta se časově shoduje s vrcholícími přístupovými rozhovory Chorvatů s Evropskou unií, které by podle některých diplomatických zdrojů mohly skončit ještě tento měsíc. Jako o termínu připojení k unii se spekuluje o polovině roku 2013. Benedikt XVI. označil připravovaný chorvatský vstup do EU za "logický, zasloužený a nevyhnutelný".
Papeže vítal prezident
Papeže na záhřebském letišti přivítali chorvatský prezident Ivo Josipović, premiérka Jadranka Kosorová a vysocí církevní činitelé. Návštěvu tradičně provázejí přísná bezpečnostní opatření: po dobu přistávacího manévru papežského speciálu byl vzdušný prostor nad metropolí pro běžný provoz uzavřen a po celý víkend má bezpečnost zajistit na 1000 policistů.
Benedikta XVI. čeká dnes odpoledne v záhřebském Národním divadle setkání se zhruba 700 reprezentanty kulturního, hospodářského či politického života země. Večer se na jednom z náměstí v rámci oslav církevního svátku rodiny zúčastní shromáždění 50.000 především mladých lidí.
Příjezd provází demonstrace
Po nedělní mši se Benedikt XVI. pomodlí u hrobu kontroverzního chorvatského kardinála Alojzije Stepinace, kterého Chorvaté uctívají jako svatého, ale jehož komunisté obvinili z válečné kolaborace s fašisty. Při své návštěvě Chorvatska v roce 1998 ho blahoslavil papež Jan Pavel II., který balkánskou zemi navštívil i v letech 1994 a 2003. Pro Benedikta XVI. je to nyní první cesta do Chorvatska po jeho nástupu do čela katolické církve.
Třebaže církev hraje v chorvatské společnosti důležitou roli, Benediktův příjezd se neobešel bez demonstrace: několik desítek lidí v pátek v Záhřebu protestovalo proti tomu, že papežova cesta bude znamenat výdaje pro státní pokladnu, i proti mimo jiné sexuálním skandálům, jež v poslední době katolickou církev provázejí. Podle agentury APA se zhruba dvacetiminutové shromáždění obešlo bez incidentů a protestní akce po dobu Benediktova pobytu v zemi plánovány nejsou.