Bělorusové legalizovali samohonku. Chutná jako domácí a pijáci po ní neoslepnou

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Domácí pálenka, známější jako samohonka, byla velmi populární mezi venkovany v celém Sovětském svazu. Bělorusko v současné době začalo s výrobou legální verze tohoto oblíbeného alkoholu. Průmyslově vyráběná samohonka má stejnou chuť jako ta, kterou si lidé kdysi vyráběli doma. Její výhodou je to, že se její konzumenti nemusejí obávat, že by přišli o život, což se často stávalo u domácího pančovaného alkoholu. 

Průmyslová samohonka se vyrábí podle tradiční receptury. Ilustrační foto

Průmyslová samohonka se vyrábí podle tradiční receptury. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

"Samohonka má u nás starou tradici. Způsob, jakým ji lidé na venkově pálili, jí dodával harmonickou, jemnou chuť. A nebolela po ní hlava," vysvětluje Michal Akulik, ředitel palírny Slonimsky ve Slonimu, asi 200 kilometrů jihozápadně od Minsku.

Tato palírna je v Bělorusku jediná, která počátkem srpna získala povolení samohonku vyrábět.

"Naše samohonka jemně uvolňuje a zanechává jasného ducha. Když jí vypijete rozumné množství, má dokonce stimulující účinky," podotýká zcela vážně Akulik.

Domácí pálenka byla jednu dobu vzácností

Domácí pálení alkoholu bylo za carského Ruska a pak za Sovětského svazu zakázáno. Ani v Bělorusku dnes není povoleno. Úřady dovolily jen palírně Slonimsky a několika muzeím folklóru, aby ji prodávaly.

Běloruští venkované však nikdy samohonku nepřestali pálit a po staletí zdokonalovali její výrobu i přes rizika, která to s sebou neslo. Po pádu SSSR dokonce její domácí produkce značně vzrostla. Nápoj se tehdy pálil tajně v lesích, takže policie nemohla najít vlastníka palírny, když na nějakou narazila.

Samohonka se vyrábí z žita nebo tritikále, což je hybridní obilnina, která vznikla křížením žita a pšenice. V Bělorusku se hojně pěstuje. Proces výroby je podobný jako u koňaku nebo whisky.

Průmyslová samohonka chutná jako ta domácí

Palírna Slonimsky respektuje tradici výroby samohonky, jejíž chuť je jemnější, než je tomu u vodky. Prodává dvě verze nápoje: první se jmenuje Dědečkův utrejch a má 42 procent alkoholu, druhý je Divoch a má 47 procent alkoholu.

Zatímco litr vodky stojí v Bělorusku v přepočtu od 95 do 120 Kč, obě verze oficiální samohonky stojí v přepočtu asi 220 Kč. Jde o luxusní produkt, který je určený především pro turisty; také se prodává jen v prodejnách duty-free.

V Bělorusku loni kvůli alkoholu zemřelo přes dva tisíce lidí

Do speciálních destilačních přístrojů z mědi investovala palírna Slonimsky v přepočtu kolem osmi milionů Kč. Její vedení ujišťuje, že nynější produkce 20 tisíc lahví měsíčně se může až ztrojnásobit, pokud bude dostatečná poptávka.

To všechno ovšem nebrání běloruským vesničanům, kteří pálí samohonku po staletí, aby v tom nepokračovali.

A to navzdory všem rizikům: loni v zemi na otravu alkoholem podle běloruského statistického úřadu zemřelo 2447 lidí. Podle tohoto zdroje se loni v Bělorusku vypilo v průměru 10,4 litru čistého alkoholu na osobu.

Pro srovnání: Francouzi podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) vypijí ročně na osobu 12 litrů.

 

Tagy: Bělorusko zahraničí koncese na alkohol pančovaný alkohol

Zdroje: ČTK