Bártův výrok o úterním konci vlády byl nešťastný, řekla Peake

- Aktuality autor: red

Výrok neformálního lídra Věcí veřejných Víta Bárty o úterním konci koaliční vlády, nekývnou-li ODS a TOP 09 na požadavky VV, byl podle místopředsedkyně nejmenší vládní strany Karolíny Peake zbytečný a nešťastný. Peake to uvedla v Otázkách Václava Moravce.

Podle ní by ale koaliční vyjednávání o další podobě vlády mělo skončit do úterního zahájení schůze sněmovny, aby vládní strany těmito tahanicemi už veřejnost neunavovali.

Peake připomněla, že premiér Petr Nečas (ODS) před šesti týdny přislíbil personální revizi svého kabinetu do června, stejně jako to, že vláda spojí hlasování o svých reformních zákonech s žádostí o obnovení důvěry sněmovny. VV o tom budou chtít podle své místopředsedkyně dnes večer jednat na schůzce koaličních lídrů v Kramářově vile.

Peake chce spojit hlasování

"Určitě chceme spojovat hlasování o reformních zákonech s důvěrou tak, jak to pan premiér slíbil," uvedla Peake. Podle ní by s důvěrou mohlo být spojeno schvalování zákona o veřejných zakázkách a o první části zdravotnické reformy, na níž se koalice minulý týden dohodla.

Nečas v pátek poněkud zpochybnil spojení reformních zákonů a obnovení důvěry vládě. Podle něj koalice hledá formu žádosti o důvěru tak, aby vyloučila obstrukce opozice.

"Máme vůli jednat"

"Jdeme rozhodně s vůlí jednat, nikoli klást ultimáta," uvedla Peake, podle níž je případný odchod VV z vlády, kterým pohrozil Bárta, "až poslední možný krok". VV musí mít možnost ve vládě prosazovat hlavní pilíře svého programu, uvedla jejich místopředsedkyně s tím, že koaliční partneři například v boji proti korupci zatím mnoho neprosadili a nedokázali.

Ani Bártův výrok nebyl podle Peake ultimátem, za který jej označil místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. S určitou nadsázkou prohlásila, že Bárta dostane zákaz vyjadřovat se v pátek do novin, protože pak musí o víkendu na jeho výroky reagovat. Byla by pro zavedení "výrokové karantény".

Tagy: peake bárta

Zdroje: ČTK