Bárta na šéfa kandidovat nebude. VV se mají semknout za Johnem

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Jeden z lídrů Věcí veřejných Vít Bárta se rozhodl vzdát kandidatury na předsedu nejmenší vládní strany. VV se podle něj mají sjednotit za svým dosavadním šéfem Radkem Johnem, který je na odchodu z vlády.

Strana nesmí vzdát boj s korupcí v ČR, uvedl na tiskové konferenci Bárta.

Vicepremiér a předseda VV John dnes oznámil, že odchází z vlády. Jako důvod uvedl nedostatečnou podporu protikorupčního boje ze strany premiéra Petra Nečase (ODS). Johna ve středu přijal prezident Václav Klaus, předseda VV mu své rozhodnutí vysvětlil.

Boj s korupcí, zrádci a kmotry

Podle Bárty je nyní důležité, aby se poslanci Věcí veřejných sešikovali za svým dosavadním předsedou, který je nyní po Bártově odstoupení z volby největším favoritem hlasování o předsedu VV. Jedině tak může nejmenší vládní strana bojovat s korupcí, ale také "zrádci a kmotry", uvedl Bárta.

John ve středu uvedl, že VV při dubnové vládní krizi ustoupily v zájmu uklidnění situace a očekávaly, že vláda bude pracovat na reformách, že přijdou personální změny v kabinetu podle principu presumpce viny a vznikne protikorupční úřad s nezávislým týmem, za nějž ponese John odpovědnost. "Avšak to se neděje, reformy se neprojednávají, K9 se neschází, personální změny jsou v nedohlednu," zdůraznil předseda VV. Od své rezignace si slibuje urychlení reformních snah vlády.

Tagy: bárta šéf vv

Zdroje: ČTK