Babiš pohořel u ODS i lidovců: Pohanili mu program a odmítli podporu

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 19. 12. 2017 16:16) - Aktuality autor: šar

Premiér Andrej Babiš (ANO) zahájil jednání se sněmovními stranami o možné podpoře nebo toleranci menšinové vlády hnutí ANO. Zástupci ODS i KDU-ČSL ale na úterních schůzkách dali najevo, že s podporou jejich poslanců ANO počítat nemůže. Také představitelé Pirátů a TOP 09, s nimiž bude Babiš mluvit ve čtvrtek, důvěru menšinovému kabinetu dát nechtějí. Skeptická je k možnosti spolupráce i SPD, která bude s ANO jednat rovněž ve čtvrtek.

Andrej Babiš

Andrej Babiš,zdroj: Profimedia.cz

"Jsme přesvědčeni, že menšinová vláda má být až ten poslední pokus, když selže jednání o většinové vládě. Nic takového hnutí ANO nedělalo. Jsme také přesvědčeni, že jsme nedostali mandát od našich voličů, abychom podporovali jednobarevnou vládu hnutí ANO," řekl předseda ODS Petr Fiala.

V programovém prohlášení vlády ANO jsou podle něj návrhy, které by pro občanské demokraty byly přijatelné, s jinými naopak ODS nesouhlasí. Navržené snížení daní vidí ODS jako málo razantní, vadí jí také, že by měla být zachována elektronická evidence tržeb (EET).

Také lidovci nedají Babišově vládě důvěru. V úterý zopakovali, že nebudou podporovat žádný kabinet, jehož člen by čelil obvinění nebo trestního stíhání. "Pro Českou republiku a její mezinárodní reputaci není dobré, aby byl člen vlády, nebo dokonce premiér trestně stíhaný," uvedl předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Programové prohlášení vlády lidovci kritizovali jako nerealistický návrh, pro který nelze získat dostatečné peníze. Vadí jim i to, že se ANO nesnažilo vytvořit většinovou vládu. Podle Bělobrádka se chce ANO dostat do pozice, kdy jakékoli úspěchy bude označovat za výsledek vládní práce a o neúspěších bude mluvit jako o důsledku neochoty sněmovní většiny s ním spolupracovat.

Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) v návrhu programového prohlášení počítá se zjednodušením a elektronizací daňového systému či vytvořením pravidel pro "předvídatelný růst minimálních mezd". Kabinet chce usilovat o snižování rizik terorismu a plánuje vést srozumitelnou zahraniční politiku zaměřenou na prosazování českých národních zájmů.

Babiš v pondělí novinářům řekl, že ministři během pondělního zasedání vlády návrh programového prohlášení dokončili a odeslali ho předsedům ostatních parlamentních stran.

Dokument má 32 stran. Premiéra pak ministři pověřili, aby o návrhu jednal se všemi politickými subjekty zastoupenými ve Sněmovně. "Očekáváme, že nám dají svůj názor, zda jsou ochotni za nějakých dodatečných návrhů diskutovat o toleranci vlády," uvedl Babiš.

Ne euru, ano pro investice 

Jediné strany, které za určitých okolností připustily jednání o podpoře či toleranci Babišova týmu, jsou zatím KSČM a SPD. Jednou z podmínek komunistů, kterou podporuje i SPD, je například zdanění peněžité části církevních restitucí. O zdanění uvažoval i Babiš, programové prohlášení jeho vlády však tuto otázku nijak nezmiňuje.

Premiér uvedl, že jeho vláda nechce přijímat euro, v plánu má naopak masivní investice. Za stěžejní považuje rozvoj digitalizace či důchodovou reformu, pro jejíž tvorbu chce kabinet podle návrhu sestavit odborný tým. "Uvidíme, jak se k tomu jednotlivé strany postaví," uvedl Babiš. V prohlášení kabinet mimo jiné slibuje do čtyř let zprovoznit 210 kilometrů dálnic, z toho 110 kilometrů nových a 100 kilometrů opravené D1.

Kabinet se v návrhu programového prohlášení zavazuje k přijetí novely zákona o důchodovém pojištění, která by měla zvýšit základní výměru důchodu na deset procent průměrné mzdy ze současnách devíti procent. Novela by měla také navýšit důchod o tisíc korun lidem, kteří se dožijí 85 let. Zaměstnanci v náročných profesích by se měli dočkat dřívějšího odchodu do důchodu.

"Jsme a budeme i nadále nedílnou součástí evropského civilizačního a hodnotového prostoru. Proto musí naše zahraniční politika vycházet především z členství v EU a NATO," stojí v návrhu. Babišova vláda se chce významně podílet na reformě unie. Kabinet trvá na tom, že přesidlování uprchlíků musí zůstat v kompetenci jednotlivých členů EU. Babiš v závěru minulého týdne na summitu EU opakovaně odmítal kvóty na přerozdělování migrantů.

Vláda také plánuje vytvářet prostor pro větší konkurenci zdravotních pojišťoven, ze které by měli těžit pojištěnci. Zásadní změny ve zdravotnictví hodlá konzultovat s opozicí.

Navyšovat chce vláda postupně rozpočet na obranu, aby v letech 2024 až 2025 dosáhl na dvě procenta HDP, jak požaduje NATO.

"Finance musí jít ruku v ruce s dobře připravenými a racionálními akvizičními projekty," uvádí. Vrátit se chce i k memorandu o těžbě lithia v Česku, které bylo jedním z předvolebních témat. Plánuje rovněž dokončit práce na nových pravidlech občanskoprávního i trestního řízení a zavést nový exekuční řád i zákon o hromadných žalobách. 

Babišovi  ministři si dali za cíl prosadit i zjednodušení volebních pravidel včetně zavedení korespondenčního hlasování. "Prosadíme zefektivnění volby do Senátu zavedením jednokolového systému," uvedli. Dosud se do horní komory Parlamentu volí ve dvou kolech, pokud některý kandidát nezíská nadpoloviční většinu hned v kole prvním.

Prohlášení zkritizovali i lékaři 

Programové prohlášení kritizuje i Česká lékařská komora. Podle ní v dokumentu chybí informace o tom, kde vezme peníze na zdravotnictví.

Před čtvrteční schůzkou pak vyloučili podporu menšinové vlády ANO Piráti. "Tématem nebude určitě podpora menšinové vlády, to jsme vyřešili na první schůzce po volbách. Jdeme projednávat, jak byly zohledněny naše priority," řekl novinářům o nadcházejícím jednání předseda Pirátů Ivan Bartoš.

"TOP 09 nepodpoří tuto vládu, nevysloví jí důvěru a je připravena aktivně hlasovat proti vládě," řekl předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. Jednotlivé zákony navržené vládou by TOP 09 podpořit mohla, pokud budou odpovídat jejímu programu.

"V tuto chvíli nemáme nad čím přemýšlet, jedině nad tím, že důvěru této vládě nedáme. Nemá náš politický program ve svém prohlášení ani partikulárně, ani se o to nesnažila," řekl novinářům předseda SPD Tomio Okamura.

Tagy: ODS Česko domácí KDU-ČSL programové prohlášení hnutí Ano česká vláda česká politika

Zdroje: ČTK