Babiš chce, aby celníci vyšetřovali trestné činy. Jako v jiných zemích EU

AKTUALITA - Aktuality autor: roj

Ministerstvo financí chce od roku 2019 rozšířit pravomoci Celní správy tak, aby mohla vyšetřovat daňové trestné činy, což dnes může jen policie. Podle ministra financí Andreje Babiše podobná praxe funguje ve většině zemí Evropské unie. Daňovou kriminalitu má však od ledna řešit nová finanční policie. 

Celníci, kteří přijdou na trestný čin, ho musí nyní předat policii. V případě, že ministerstvo financí se svým návrhem projde, by ho mohli i vyšetřovat. Ilustrační snímek

Celníci, kteří přijdou na trestný čin, ho musí nyní předat policii. V případě, že ministerstvo financí se svým návrhem projde, by ho mohli i vyšetřovat. Ilustrační snímek,zdroj: Jiří Meixner / iDNES.cz / Profimedia

Celní správě by se měla dále rozšířit pravomoc na prověřování trestních oznámení i u dalších daní, nyní je to u DPH a spotřebních daní. Spolu s tím by podle MF celníci měli získat kompetence k vyhledávání, zajišťování a legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Ministr vnitra Milan Chovanec přitom na začátku srpna oznámil od ledna vznik finanční policie, která by se měla zaměřit především právě na daňovou kriminalitu.

Obdobná situace jako v ČR, kdy celníci figurují pouze v přípravném řízení, je podle MF v Irsku, Bulharsku, Švédsku nebo Nizozemsku. Naopak u všech sousedů ČR, ale například i ve Finsku, Francii, Itálii, Řecku nebo Maďarsku, se celníci účastní celního řízení v dalších fázích vyšetřování, uvedlo ministerstvo.

Bude potřeba změnit trestní řád

Ministr Babiš upozornil na to, že záměr MF souvisí s dlouhodobou koncepcí rozvoje Celní správy, o níž se na ministerstvu diskutuje od roku 2007. "Záměr byl opakovaně podpořen ze strany státních zástupců a jeho realizace dalekosáhle přesahuje funkční období současné vlády," řekl.

Pokud nyní celníci přijdou na daňový trestný čin, musí ho buď rovnou předat policii, nebo ho mohou se souhlasem státního zástupce prověřovat. Jejich pravomoci ale končí před zahájením trestního stíhání, kdy věc přebírají policisté. Až k soudu může policejní orgán celní správy věc dovést pouze v případech takzvaného zkráceného přípravného řízení.

MF musí změny projednat s ministerstvem spravedlnosti, protože úpravy si vyžádají novelu trestního řádu. Návrh chce MF v následujících týdnech předložit vládě.

Babišova vize: Kdo dřív zločin zjistí, ten ho vyšetří

Nejdříve lze podle Babiše prosadit tyto změny od roku 2018, podle náměstkyně ministra financí Aleny Schillerové úřad zatím počítá s platností od roku 2019. "Koncepce bude připravena na klíč pro příští vlády a neomezí pravomoci policie," uvedla.

Návrh podle ministerstva počítá s tím, že působnost pověřených celních útvarů nebude výlučná, ale společná s policií. Zda by vyšetřování prováděla Celní správa, nebo policie, bude záviset podle úřadu na tom, kdo se o trestné činnosti dozvěděl dříve, a na konkrétních okolnostech případu.

Celní správa by měla o zahájení vyšetřování informovat příslušný útvar policie. "Vyvstane-li spor o příslušnost těchto orgánů, rozhodně o něm státní zástupce," uvedlo MF. Celníci již dnes stejně jako policie při řešení trestných činů podléhají dozoru státního zástupce.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo financí ČR česká politika Celní správa daňová kriminalita

Zdroje: ČTK